Kultuur ja Elu kevadnumbri 1/2015 sisukord:

Intervjuu
4 Tamara Jegorov: Vägivald ei saa mu suud sulgeda. Islamiseerimise ohust ja Pegida liikumisest räägib 40 aastat inimõiguste eest võidelnud eesti naine.

Toimetaja veerg
Rukkilillest ja suitsupääsukesest

Poliitika
14 Vene õigeusu kirik kui Kremli imperialismi käepikendus. Õigeusu kirik on alati olnud Venemaa riikluse ja hiljem ka rahvusliku identiteedi nurgakivi.
17 Ohud Eesti julgeolekule. Oht Eestile, eestlastele ja eestlusele on Venemaa, venelased ja vene šovinism. Nende ohtude olemust käsitleb lähemalt Jüri Toomepuu.

Minevik ei unune
32 Petserimaa juunipöörises 1940. Toome lugejateni peatükid õigusteadlase Herbert Lindmäe raamatust "Suvesõda Petserimaal 1941".
46 Kuperjanovlaste Salaorganisatsioon Tartus 1955. Ühel külmal veebruariööl Tartu linnas panid neli noorukit postkastidesse omavalmistatud lendlehti.
30 Endisi Nõukogude Liidu arhiivimaterjale ei saa pimesi usaldada. Need ei ole aga dokumendid demokraatliku õigusriigi mõttes.

Arvamus
20 Kui mõtleks pisut? Vastus Delfis ilmunud Eesti Keele Instituudi direktori Urmas Sutropi artiklile, milles ta süüdistab ajakirja Kultuur ja Elu natsilembelisuses.
22 Rahvuslaste tümitamine on üleeuroopaline nähtus. Igal pool, kus põlisrahvas oma enda elu tahab elada, ilmuvad kui nõiaväel välja nn antifašistid.
27 Jüri Toomepuu "Eesti vabadusvõitlejatest".
28 Valgustagu küünlad meie sangarite kalmeid. Eestlastel on ilusaks kombeks käia esivanemate haudadel, et hinged teaksid koduteed ja tunneksid end oodatuna.

Tagasivaade
23 Riias tähistati Läti Leegioni päeva juba 25. korda. Tunda oli suurt austust oma leegionäride ja ajaloo vastu.
24 Kogu tõde fašismist ja SS-ist. Vene kõrged riigitegelased räägivad jätkuvalt fašismi taassünnist Balti riikides. Kuid enne, peaksid nad endale selgeks tegema, mida nad fašismi nimetuse all silmas peavad, mille pärast nad nii mures on?
42 Meie au on, oli ja jääb truuduseks! Ülevaade Eesti Leegioni Sõprade Klubi tegevusest.

Ajalugu
55 Kolm otsustavat sõja-aastat idarindel. Sõjaõnn pöördub. Kokkuvõttev lühiülevaade idarindel peetud II maailmasõja lahingutest.
60 Hitleri peakorterid I. Artikli sarja esimeses osas vaatleme lähemalt neist kahte – Hundikoobast ja Riigikantselei punkrit.

Kultuur ja Elu
50 Ild Ratase meenutus "Minu elu sõjajärgses Tallinnas 1946–1949".
64 Käsikellade ansamblid KellaRing ja Campanelli.
68 Peterburi Jaani kirik – Eesti kultuuri tugipunkt Venemaal.
72 Värviusku Heldur Viires juhib maalistuudiot Konrad Mägi ateljees Tartu Raekoja platsil.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!