Kultuur ja Elu 2/2021

Kultuur ja Elu 1/2021

 

 

 

 

 

Juuniküüditajate kuritööd

Tänavu möödus 80 aastat kommunistide kuritööst – küüditamisest.
EKP kuritegelikuks kuulutamisest on räägitud, ometi ei ole asi sõnadest kaugemale jõudnud. Nii kirjutasime Kultuur ja Elu 3/1998 erinumbris, kus avaldasime esmakordselt juuniküüditajate aruanded EK(b)P Keskkomitee sekretärile, päev peale küüditamist. Üks aruande esitaja oli Jaak Alliku isa Hendrik Allik (EK(b)K Keskkomitee liige 1941–1950), kes käis 14. juunil küüditamas Viljandi maakonnas. KE 3/1998 avaldasime tema omakäeliselt kirjutatud aruande sm K. Särele, kus ta üksikasjalikult kirjeldab küüditamise läbiviimist tema juhtimisel ning tunneb muret, et ei saanud kõiki eestlasi Siberisse minema saata.

Kultuur ja Elu esimese, 1941. aasta küüditamist käsitleva erinumbriga juhtisime tähelepanu tõigale: kommunistlik partei kui selle sajandi kuritegelik organisatsioon nr 1 on siiani kuritegelikuks kuulutamata. Natslik Saksamaa eksisteeris 12 aastat, siis löödi ta puruks ning peeti Nürnbergi protsess. Natsismist kui riigisüsteemist sai ajalugu, mida mõistetakse hukka tänase päevani. Kommunism alustas eksistentsi 1917. aastal ning jätkab seda siiani – ilma mingi hukkamõistuta.

Küüditamine pole ainus košmaar, vaid EKP kuritööahela lüli. Kaks küüditamist on osa EKP genotsiidist eesti rahva vastu, eekapeelaste vaimne genotsiid kestis veel pool sajandit: partei piiramatu voli inimese vaimu ja teo üle oli jõhker ning väljavabandamatu.
Aga ka praegu leidub inimesi, ja mitte vähe, kes kommunistide mõrtsukalikku vaimu edasi kannavad ja sellega elu alguses olevaid noori oma haigusega nakatavad. Need on enamasti kommunistide ja küüditajate järeltulijad. Siiani puudub koolides isamaaline kasvatus, kommunistidest mõrtsukad ja nende järglased pressivad viimse hingetõmbeni vastu, et nende tegusid keegi ei teaks ega mäletaks.

Niikaua kuni me pole pannud paika inimõiguste suurimat vaenlast, jääb õigusriik unistuseks. Oluline on anda EKP-le ametlik ning kohtulik hinnang, mõista see kuritegelik moodustis totaalselt hukka.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv