Kultuur ja Elu 3/2019

Kultuur ja Elu 2/2019

 

 

 

 

 

Käsilased 2019. aastal

1991. aasta novembris kirjutas Jüri Pertmann ajalehes Memento: „Ja nüüd võime lõpuks tõdeda, et Lenini-Stalini loodud kommunistlik süsteem on ajalooareenilt lahkumas. On vaja anda lahkunule omapoolne hinnang. Kõigepealt peame küsima: KELLELE JA MILLELE toetus see režiim, mis okupeeris ja annekteeris meid 50 aastat? See on hädavajalik arutelu nii meile endile kui ka neile, kes seda süsteemi tões ja vaimus teenisid, kuid kes nüüd häbelikult vaikivad ja hoopis muud juttu teevad, ­ justkui polekski olnud Eestis pool sajandit sõda ja vägivalda meie rahva vastu.

Selle sisuliselt salaorganisatsiooni tegelik võimustruktuur ootab alles lõplikku paljastamist. Kes olid (kom)parteilased ja milline oli nende tegevus eesti riigi ja rahva suhtes aastatel 1940–1990. Alates 1940. aasta juunist valitsesid Eestis ebaseaduslikult võimu haaranud isikud, kes nimetasid end kommunistideks. Nad kõrvaldasid ja hävitasid (võõrriigi repressiivorganite ja sõjaväe toetusel) kõik võimalikud võistlejad ja vastased. Nõukogude Liit okupeeris Eesti vabariigi ja liitis vägivaldselt oma koosseisu. Eestis kehtestati stalinlik vägivallasüsteem ja selle edukaks funktsioneerimiseks tuli värvata käsilasi kohaliku elanikkonna hulgast.

Esimesel okupatsiooniaastal 1940–1941 oli kommunistide tegevus ja roll selge kogu eesti rahvale, kaasa arvatud reeturid ise. 50 aastat hiljem oli aga neid parteilasi, kes oleksid andnud endale aru, et nad on oma riigi ja rahva reeturid, üsna vähe. Enamus eesti kommunistidest lohutas end kõikvõimalike õigustustega nii iseenda kui ka teiste ees.”

Kuhu me 28 aastaga jõudnud oleme? Ajalooline hinnang EKP tegevusele on jäetud andmata, seisukoht kuritegeliku ­organisatsiooni kõigi nende liikmete suhtes, kes aitasid kaasa eesti rahva väljasuretamisele, on jäetud andmata. Endised palgalised kompartei funktsionäärid tegutsevad valdades, koolides, ülikoolides ja riigivalitsemise juhtorganites. Eesti ühiskonna uuenemist pole toimunud. Kommunistid on veenvalt tõestanud oma võimetust ühiskondlikus elus osalemisel. Seda näitas ka tänavu kevadel opositsiooni kukkunud reformarite ja sotside raevukad rünnakud uute valitsuse liikmete suhtes.
Puhastus jäi tegemata – „käsilased” on endiselt nn arvamusliidrid, nn ühiskonnategelased, nn eliit, kes nõuab oma ordu­vendadele võimu ja eriõigusi.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv