Kultuur ja Elu 2/2019

Kultuur ja Elu 1/2019

 

 

 

 

 

Maskid on langenud

Minge vaadake Patarei vanglas äsja avatud näitust „Kommunism on vangla”, kus tutvustatakse kommunismi ideoloogia olemust ja selle rakendajate kuritegusid eri maades, kommunismi ja natsismi ohvrite lugusid ning Patarei sündmusterohket ajalugu. Patarei vangla on üks sadadest kohtadest üle maailma, kus kommunistlikud režiimid represseerisid inimesi samadel ideoloogilistel põhjustel. Sellisena on ta osa inimkonna loost ning kommunistliku võimusüsteemi ja mentaliteedi tegeliku pale veenev avalikustaja. Näituseala on loonud ning tulevase Rahvusvahelise Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumi arendamist juhib Eesti Mälu Instituut Eesti riigi toel.

14. juunil 1941 ja 25. märtsil 1949 toimunud kommunistide massikuritegudes ei olnud midagi juhuslikku. Rahvusliku, sõjalise ning tsiviilühiskonna eliidi hävitamine oli okupatsioonivõimude esmane eesmärk. Sellised kuriteod on rahvusvahelise õiguse aktidega kuulutatud aegumatuteks inimsusvastasteks kuritegudeks.
30 aastat tagasi tehti Euroopas kommunismile ots peale. Peaks justkui kõik olema klaar, pole kommuniste, pole kommunistlikku võimusüsteemi. Aga mentaliteet on järele jäänud.

Vaadates ja lugedes seda, mis praegu meie meedias toimub, pole kommunistid kuhugi ära kadunud või peitu pugenud, kahjuks pole neid siit ka vanglatesse saadetud. Kümneid aastaid EKP parteipiletiga endale karjääri teinud karjeristid sehkendavad häbematult üleval Toompeal ning riigimeedias edasi. Endine kommunistliku lehe asepeatoimetaja koos tütrega kuulutab eesti rahvale, et valitsus on täiesti vale, kommunistidele ja nende järglastele peab võim kuuluma! Kaheksa aastat Eesti peaminister olnud asine mees kuulutab end reklaamides, et see valitsus on valega pukki saanud ja ta teeb kõik selleks, et Eesti riigi valitsus kukutada.

Viktor Kingissepp ütles vist sama, kui Eesti riiki lõhkuma läks. Kui inimene on oma elu esimese poole elanud ühe partei süsteemis, siis peab tema meelest ju võim kuuluma igavesti ühtedele ja samadele võimuritele. Nii et seekordsed valimised näitasid väga selgelt meile kõigile, et kommunistide ja nende järglaste ja järgijate isu võimul surmani olla on igavene.
Ammustel aegadel oli mulle isegi sümpaatne uue tulijana Reformierakond kui majanduse edendaja. Nüüd on nad samal pulgal sotsidega. Maskid on langenud.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv