Kultuur ja Elu 4/2014


Kultuur ja Elu 3/2014

 

 

 


Mõlgutusi jõuludest minu mälestustes

Tekst: Ild Ratas

Mida vanemaks saan, seda enam mõtlen oma lapsepõlvele. Kuhu on kadunud minu lapsepõlve jõulud ning see pühalik ja harras jõuluootus?

Tallinn oli tollal üsna väike ja turvaline linn. Tütarlastekoolis, kus õppisin, oli mitu oodatud püha, mida praegu enam ei ole ega saagi olla. Sügisel ilmade külmenedes saabusid igal aastal nn kliistripühad – aknad pesti puhtaks ja tihiti-kleebiti hoolega kõik aknapraod, et külm ei saaks ligi tulla. Õpilastel oli seega mitu päeva vabadust. Kliistripühale järgnes üsna pea ootusaeg – advent. Klassijuhataja paigutas seinale suure papptahvli, millel olid kinnised luugikesed: palju väikesi ja mõned suuremad. Igal hommikul avas klassi korrapidaja ühe väikese luugi, millest vaatas vastu väike kuldtäht – nii algas esimene advendinädal. Õppetöö kestis kuus päeva nädalas, seega laupäeval, kui tunnid olid lõppenud, avas möödunud nädalal kõige paremini õppinud ja käitunud tüdruk meie klassis ühe suurematest luukidest, mille taga oli natuke suurem kuldne täht – üks nädal jõuluootust oli läbi. Nii kestis see kuni jõulude ja koolivaheaja alguseni, kui klassi parim õpilane tohtis avada tahvli kõige suurema luugi suure kuldtähega. Iga tüdruk püüdis seda au ära teenida, eks ka mina teiste hulgas, aga kahjuks ei mäleta, kas see mul ka õnnestus.

Ei mingit tingel-tangelit

Jõulud olid vaikne perepüha, ei mingit tingel-tangelit nagu praegu, mil trall algab juba paar kuud enne jõulude saabumist. Kogu linn särab tuledes, kaubanduskeskustes kõlavad jõululaulud, vaateaknad kiiskavad jõulukaunistustest ja reklaam kutsub aga ostma. Ei mingit pühalikkust. Ostke, ostke, ikka rohkem, ükskõik mida, tehke kingitusi, kinkige ükskõik mida! Sageli lausa tarbetuid asju, millega ei oska midagi peale hakata, aga ära visata on ka piinlik. Praegu olen jõulueelsest trallist juba nii tüdinud, et kui jõulud lõpuks käes, siis tunnen kergendust, et: ometi saab rahu!
Meile, lastele, palju kingitusi ei tehtud. Oli paar asja, millest jõuluvanale kirjutasime ja saada soovisime. Lelusid oli vähe, neid hoiti ja armastati.
Igal jõuluõhtul sõitsime voorimehega Jaani kirikusse jumalateenistusele, hobusel helisesid kaelas kuljused – see oli eriline oodatud sündmus ja suur elamus. Voorimehega sõitsime ka kirikust koju, kus ootas meid vanaema ja kaetud jõululaud. Meie õega olime piparkoogitainast rullinud ja sellest küpsised vorminud, ema oli sülti keetnud ja vorste toppinud. See kõik on möödanik.
Muidugi on jõulusid alati pühitsetud ja ka kirikus käidud. Meeles on kenad koosviibimised kolleegidega Vabariiklikus Tuberkuloositõrje Dispanseris, mida ammu enam ei eksisteeri. Meie pidu kandis nime „Talvepidu”, aga mõtlesime ikka jõuluõhtu peale. Kõik istusime ühise laua taga, ametikohast olenemata, olime ju sõbrad ja kolleegid. Ka meie väike ansambel esines mõne lauluga ja kui laulsime „nääriöö” asemel „jõuluöö”, ei tehtud sellest mingit numbrit.

Õige meeleolu tekitavad (kiriku)kontserdid

Vahepeal, juba uue Eesti Vabariigi ajal, elasin mõne aasta maal. Nõva vallas Variku külas. Sealt viidi jõulude ajal küla pensionärid bussiga Nõvale, kus kohaliku kooli saalis ootas meid ehitud kuusk ja pidulik jõululaud. Käis ka jõuluvana ja kuuse all saime temalt igaüks salmi või laulu eest väikese kingituse. Nõval tegutses väike kirikuansambelgi. Laulsime igal jumalateenistusel oreli saatel väikses armsas Püha Olavi kirikus ja muidugi jõuluteenistustel. See oli ilus aeg. Kahjuks hakkab Variku küla välja surema. Loomi enam ei peeta, kui vanaperenaine või -peremees sureb, jääb talu tühjaks, sest lapsed on juba ammu mõnes linnas kanda kinnitanud. Maal pole töökohti, talupidamisega ei ela ära ja noortel pole seal midagi teha.
Oma kooriga „Rukkilill” oleme alati jõulusid tähistanud. Alustame juba varakult esinemistega advendikontsertidel erinevates kirikutes. Tänavu on plaanis kontsert Rootsi-Mihkli kirikus.
Seoses jõuludega on mul meelde sööbinud veel üks kaunis mälestus... Olen suur muusikaarmastaja ja üks minu sugulane kingib mulle igaks tähtpäevaks pileti mõnele heale, minu maitsele vastavale kontserdile. Ei mäleta aastanumbrit, aga see polegi tähtis. Olin veidi külmetanud, ei tundnud end kuigi hästi, aga piletid Pille Lille Muusikute Toetusfondi kammermuusika festivalile olid ostetud, kontsert toimus raekoja saalis. Istusin esimeses reas ja kaunist muusikat kuulates imetlesin aknast paistvat suurt ja säravat kuuske Raekoja platsil. Kuusest oli kahju, nii kaua kasvanud ja nii üürikeseks ajaks ehitud, aga imeline vaatepilt see oli! Seda vaatepilti meenutan alati, kui meeleolu kipub nukraks muutuma. Jõuluime seegi, et tol talvel ma eriti rängalt ei põdenudki. Kõigest hoolimata on jõuluaeg ilus, jõulud olid, on ja jäävad, hoidkem siis jõulutunnet oma südames.
Häid õnnistatud jõule teile kõigile.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv