Kultuur ja Elu 4/2010


Kultuur ja Elu 3/2010

 

 

 

 



Lääne-Saksamaa valitsuse külalistemaja „Petersberg“. Siin on ööbinud mitmed poliitilised suurkujud nagu Leonid I. Brežnev, kuninganna Elisabeth II, samuti Lennart Meri.

Võluvas väikelinnas Bonnis on suure poliitika hõngu

tekst: Aino Siebert
fotod: Aino ja Werner Siebert

Bonn on üks Saksamaa vanimaid linnu. Reini-jõe võluv metropol on üle kahe tuhande aasta vana, siin on tänaseni näha germaani ja rooma asulate jälgi. Aastatel 1597–1794 resideerisid linnas Kölni kuurvürstid. 1770 sündis Bonnis Ludwig van Beethoven, kelle igahaljad nooditeosed vaimustavad maailma tänaseni. Ka Bonni alma mater arenes 19. sajandil üheks Saksamaa auväärsemaiks. Kuid metropoli tuntakse tõenäoliselt ennekõike Lääne-Saksamaa kunagise pealinnana.

Pärast Hitleri Saksamaa kapituleerumist 1945 töötasid aastatel 1949–1990 Kölni kunagise linnapea ja hilisema liidukantsleri Konrad Adenaueri ettepanekul Bonnis Liitvabariigi parlament – Bundestag, valitsus ja diplomaadid. Ka Eesti Vabariigi saatkond avas siin 1991 koos Läti ja Leeduga uksed kõigepealt Bertha-von-Suttner platsil, hiljem osteti vana villa Bonni valitsusrajoonis Fritz-von-Schäffer tänaval. Eestlaste naabriks oli Valgevene diplomaatiline esindus, mis töötab Berliini saatkonna filiaalina edasi. Kuigi alates 1990 on ühinenud Saksamaade pealinnaks jälle Berliin, on Bonnis nii liidupresidendi kui liidukantsleri, samuti kuue liiduministeeriumi filiaalid. Bonnis töötavad ka rahvusvahelised organisatsioonid nagu ÜRO ja kaks DAX-ettevõtet, samuti Saksamaa ringhääling Deutsche Welle, mille saateid saab kuulata kogu maailmas.
Seega on Bonn linn, mida tasub külastada ennekõike neil, kellel on huvi ajaloo ja poliitika vastu: sissepääs “Haus der Geschichtesse” (lähiajaloomuuseum) on tasuta, seal organiseeritakse ka ekskursioone hoonetesse, kus “küpsetati” Liitvabariigi ajalugu. Metropolist ainult mõne kilomeetri kaugusel on Königswinter, kus toimis Lääne-Saksamaa valitsuse külalistemaja „Petersberg“. Seal on ööbinud mitmed poliitilised suurkujud nagu Leonid I. Brežnev, kuninganna Elisabeth II, samuti Lennart Meri. Tänapäeval võib ka tavakülaline sõita Petersbergi mäe otsa, sealt on imeilus vaade Reini jõe orgu ning mäestikule Siebengebierge koos lossivaremetega “Drachenfels”, mis pärinevad 12. sajandist, või siis ööbida hotellis “Petersberg”, kus on tänaseni tunda suure maailmapoliitika hõngu. Mootorispordi kuningaklassi Vormel 1 sõbrad rõõmustavad omakorda külastades Petersbergi, sest siin abiellus 1995 seitsmekordne maailmameister Michael Schumacher oma Corinnaga.
Köningswinterist veel mõned kilomeetrid edasi, Rhöndorfis on jälle võimalik külastada Liitvabariigi esimese liidukantsleri, Konrad Adenaueri maja-muuseumi ning Bonni endises diplomaatide linnaosas Bad Godesberg asub Baltimaade kristlike tudengite kasutuses olev uhke hoone “Haus Annaberg”, mida juhib aastakümneid välislätlane Andrejs Urdze.
Kellel veel aega ja lusti, võib sõita kas rongi või autoga mööda paralleelselt Reiniga kulgevat teed kuni Koblenzini välja (umbes 70 km). Siin voolab Maini jõgi Reini, täpselt selles kohas on “Deutsches Eck” (Saksamaa nurgakene), mille vastas kindlus “Ehrenbreitstein”.
Seega lubage, et võtan teid, head lugejad, nüüd kaasa poliitilisele avastusretkele.


Leonid I. Brežnev oli 1973 Willy Brandti külalisena Bonnis, tema sooviks oli ööbida Petersbergis.


Bonn ei ole oma kuulsat elanikku unustanud

Bonni kõige kuulsamaks elanikuks on kindlasti Ludwig van Beethoven, kes sündis 17. detsembril 1770 (suri 1827 Viinis Schwarzspanierstraßel, on maetud linna keskkalmistule). Heliloojal oli julgust protesteerida nootidega poliitika vastu ja seda rolli tuuakse igal aastal esile ka metropoli muusikafestivalil. Beethoveni revolutsioonilised heliteosed kuulusid 19. sajandi esimesel poolel pea iga kontserdi repertuaari, mitmeid neist dirigeeris komponist ise. Esimeseks selliseks kontserdiks oli Viini teatris esitatud gigantne programm, kus mängiti sakslase 5. ja 6. sümfooniat, 4. klaverikontserti ja mitmeid koorifantaasiaid. Publiku hulgas istusid mitmed tuntud muusikakriitikud nagu Johann F. Reichardt, Ferndinand Ries jt, kes avaldasid kontserdist detailseid artikleid.
Saksa muusikageeniuse 3. sümfoonia “Eroica ja Fidelio”, mis originaalis kandis tiitlit “Sinfonia grande, intitolata Bonaparte” (kutsutud ka Napoleoniks) ja tuli esiettekandele Viinis, vürst Lobkowiczi palees, on monumentaalne ja heroiline teos. Kuid pärast seda, kui Beethoven sai teada, et Napoleon on enda ülendanud keisriks, kustutas ta vihaselt tema nime tiitlileheküljelt. Nüüd sai teos pealkirjaks “Heroiline sümfoonia, komponeeritud ühe suure mehe mälestuse pühitsemiseks”.
Kui Viini kongressi ajal kõlas Austria pealinnas Beethoveni 7. sümfoonia, olid seda kuulamas mitmed Euroopa valitsejad: Preisimaa kuningas Friedrich Wilhelm III., Venemaa tsaar Aleksander I koos abikaasa ja õega, Maria P. Von Sachsen-Weimar-Eisenachiga. Ka selles teoses aastast 1813 käsitleb Beethoven poliitilisi sündmusi, seekord Preisimaa vabastamislahinguid.
Kõige tuntum Beethoveni sümfoonia on, kuigi paljud seda otseselt ei teadvustagi, 9. sümfoonia (1824), mille viimane osa – koori finaal – on Friedrich Schilleri ülistuslaul “Ood rõõmule” (An die Freude). Muusika väljendab inimese soovi, et pärast kannatusi tuleks rõõmupäev. Alates aastast 1972 (ametlikult alates 1985) kasutatakse sümfoonia viimast osa Euroopa hümnina.

Üle kõige peab armastama vabadust – aardeid Beethoveni majamuuseumist

Ludwig van Beethoveni sünnikoht on vanalinnas, Bonnergasse 20 (tramm Bertha-von-Suttner-Platz). Helilooja sünnimaja-muuseum on kujunenud aastate jooksul Beethoveni muusika fännide kohtumiskohaks, sest siin hoitakse maailma suurimat Beethoveni-kogumikku, dokumente, kirju ja instrumente, mida helilooja kasutas. Alates aastast 2004 on kõrvalhoones ka helitööde digitaalsete kogumike stuudio ja muusikalava.
Tänapäeval on teada Beethoveni kümme helitööd (1782–1785), mis on noodistatud Bonnis. Sellele lisaks leidub umbes kolmkümmend kompositsiooni (1787–1792), mida helilooja kasutas oma hilisemas loomingus. Nendes esimestes katsetustes on tunda Beethoveni esimeste õpetajate, Neefesi ja Sterkeli, kuid ka tollase muusikastaari Mozarti mõju. Reini-linnas kirjutas sakslane veel kantaate, aariaid ja variatsioone.
Ludwig van Beethoven kasvas üles muusiku perekonnas, kuid tema isa esivanemad olid talupojad ja käsitöölised, kes pärinesid flaami Mechelnist. Seetõttu on perekonnanimes ka “van”. Kuid kuulsa komponisti vanaisa, kelle nimeks oli samuti Ludwig van Beethoven, töötas juba Bonnis kapellmeistrina. 1740 sündis talle poeg Johann, Beethoveni isa, kes laulis hiljem Bonni hoovikabelis. Noodikunstniku ema, Maria Magdalena Keverich, pärineb aga Ehrenbreitsteinist, ta oli kuurvürsti koka tütar.
Beethoveni isa oli vaimustatud Salzburgi noorest imelapsest Wolfgang Amadeus Mozartist, kes juba kuueaastasena kirjutas muusikat, ja seadis endale eesmärgiks vormida ka oma pojast imelaps. Nii õppis Ludwig juba varakult mängima klaverit, orelit ja viiulit. Isa ääretu auahnus segas aga poisi normaalset arengut, sest ta aeti isegi öösel üles selleks, et demonstreerida külalistele oma oskusi. Ka muidu ei olnud kuulsa helilooja lapsepõlv kuigi õnnelik, sest isa oli alkohoolik, ema tihti haige. Bonni kirjastaja Nikolaus Simrock toob esile, et Beethoveni isa peksis reeglipäraselt oma poega. Lõpuks sekkusid perepea kolleegid vahele ja pidasid hoolt selle eest, et Ludwig anti teiste muusikaõpetajate hoole alla. Andeka poisi esimesteks juhendajateks olid Christian Gottlob Neefe (klaver, orel ja helitöö) ja Franz Anton Ries (viiul).
Hiljem soovis sakslane minna õppima Mozarti juurde, kuid kuigi austerlane tajus Beethoveni talenti, siis oli “Austria imelaps” liialt seotud oma rahamuredega ja ooperi “Don Giovanni” kirjutamisega, et tal polnud võimalik noormeest aidata.
Ema surm 1787. aastal oli Ludwigile, kes oma ema väga armastas, hingeliselt raske löök. Kaks aastat hiljem alustas helilooja õpinguid kodulinna ülikoolis, kohtudes seal Eulogius Schneideriga, kes tutvustas talle Prantsuse revolutsiooni ideesid, mida Beethoven peegeldas hiljem ka oma heliteostes: 1873 kirjutab ta: “Üle kõige peab armastama vabadust: tõde ei tohi kunagi, isegi troonil mitte, vaikida.” 1794 sõitis helilooja Viini, Bonni ei tulnud ta enam kunagi tagasi, ka siis mitte, kui sai teate oma isa surmast.
Mozart oli juba surnud, kui Joseph Haydn, kellega Beethoven oli juba varem kohtunud Bonnis, ja Antonio Salieri võtsid sakslase Doonau uhkes metropolis oma kaitsvate tiibade alla. Nii avanesid Austria pealinnas noormehele mitmed vajalikud uksed, vabahärra Gottfried van Swietenist ja vürstinna Lichnowskyst said Beethoveni tähtsad toetajad. Alguses tegi Beethoven karjääri pianistina, kuid hiljem, mil tal algasid probleemid kuulmisega, pühendas ta ennast helitööle. Ja jälle tulid sõbrad, nende hulgas tema õpilane prints Rudolf, talendikale muusikule appi, pidades hoolt selle eest, et Beethovenile maksti elu lõpuni pensioni.
Mis põhjustas Beethoveni kurdistumise, selle uurimisega tegelevad teadlased veel tänapäeval. Näiteks avaldas Argonne National Laboratory Chicagos 2005 analüüsi, mille kohaselt oli noodikunstnik põdenud 20-ndates eluaastates rasket pliimürgitust, mis muutis ka tema isiksust. Kümme aastat hiljem tekkisid esimesed kuulmishäired, aastaks 1819 oli Beethoven täiesti kurt, ta ei võinud enam anda kontserte ega dirigeerida.


Noored musitseerimas Beethoveni sünnimajas.

Beethoven ja naised

Beethoveni muuseumis on toodud välja ka helilooja kirjavahetus mitmete daamidega. Teatavasti ei olnud noodigeenius kunagi abielus.
Krahvinna Marie Erdödy oli Ludwig van Beethoveni üks ustavamaid sõbrannasid. Mitmed tema teosed on pühendatud siniverelisele daamile. Pole aga tõestatud, et nende vahel oleks olnud armusuhe. Soe sõprus sidus teda ka Josephine Brunsvikiga, muusik kirjutas talle aastatel 1804–1807 mitmeid armastuskirju. Kuid aadliperekonnast pärinev naine ei julgenud abielluda kodanliku mehega. 1810 naitus krahvinna Eesti paruni Stackelbergiga. Kooselu ei kujunenud aga õnnelikuks, paar läks kaks aastat hiljem lahku.
Brunsviki-õdede kaudu tutvus muusik nende sugulase Giulietta Guicciardiga ning armus temasse. Ta ei teadnud, et krahvinna oli juba kihlatud. 1802 pühendas Beethoven oma “Kuupaiste sonaadi” (Mondschein-Sonate) just Giuliettale.
Imeilus helitöö “Elisele” aastast 1810 on Beethoveni uurija Klaus Martin Kopitzi arvates kirjutatud noorele lauljannale Elisabeth Röckelile, kes abiellus aga helilooja sõbra Johann Nepomuk Hummeliga. Elisabeth külastas veidi enne Beethoveni surma teda Viinis, kinkides talle ühe loki oma juustest.
Iga-aastane Beethoveni festival
Bonn hoiab oma suure elaniku mälestust üleval igal sügisel, augusti lõpust kuni oktoobri alguseni korraldatava festivaliga. Siis tulevad Reini-linna mitmed muusikamaailma koorekihi esindajad. Tänavusel festivalil esinesid traditsiooniliselt Paavo Järvi, kes on oma orkestriga Kammerphilharmonie Bremen lindistanud kõik suure saksa komponisti sümfooniad, Lorin Maazel, Kurt Masur, Hélène Griumaud, Daniel Hope, Sol Gabetta ja paljud teised. Kuid ka Bonni tänavatel on kuulda noorte muusikute esituses Beethoveni igihaljaid teoseid, sest sakslase kompositsioonid pole kaotanud tänaseni oma aktuaalsust. Festivali intentandiks on Ilona Schmiel ja seda tasub tulla kaugemaltki külastama.

Suure poliitika jälgedes

Bonn oli aastatel 1949–1990 Lääne-Saksamaa pealinn. Linn asub Reini-jõe mõlemal kaldal, siin elab umbes 320 tuhat inimest. Halduslikult kuulub metropol Põhja-Rein-Vestfaali liidumaa koosseisu, mille pealinnaks on Düsseldorf. Suurlinna Kölni on siit kiviga visata. Turuplatsil (Marktplatz) leidub 1737. aastal rokokoo-stiilis ehitatud Vana raekoda, kus nn Bonni-vabariigi ajal oli esimese riigikülalisena 1954 Etioopia keiser Haile Selassie. Kuid ka Charles de Gaulle (1962) kandis enda sisse raekoja “kuldsesse raamatusse”, samuti John F. Kennedy (1963), Jimmy Carter (1978), kuninganna Elisabeth II (1965 ja 1978) ja Nelson Mandela (1996).
Raekoja naabruses on uhke loss, kus alates 1818 asub Bonni ülikool. Selle palee eelkäijaks oli Kölni kuurvürsti Salentin von Isenburgi poolt 1567–1577 ehitatud hoone, mis 1689 kuurvürst Joseph Clemensi poolt hävitati, kui ta linna endale tagasi vallutas. Peale seda ehitati loss kuurvürst Clemens Augusti ülesandel Müncheni hooviarhitekt Enrico Zucalli plaanide kohaselt uuesti üles, see sai valmis 1705. Lossi juurde lasi sinivereline ehitada barokk-aia, mida hakati Bonni vabariigi ajal kasutama poliitiliste demonstratsioonide läbiviimiseks. Esimest korda kogunesid siia 1968 kümned tuhanded inimesed protesteerima nn “hädaolukorraseaduse” vastu. Selle parlamentaarse otsusega seoses muudeti põhiseadust ja see lubas kriisiolukordades kasutada kodanike vastu ka (politsei) vägivalda. Konkreetselt oli uus seadus suunatud noorte demonstratsioonide vastu. Hiljem võttiski tudengite liikumine radikaalsema kuju, mitmed liitusid Punase Armee Fraktsiooniga (RAF). Tänapäeval on arhiivimaterjalide põhjal teada, et noorte vägivalda “dirigeeris” Ida-Saksamaa julgeolekuteenistus Stasi.
1981 kogunes ülikooli murule 250 000 kodanikku avaldama meelt nn “NATO topeltotsuse” vastu. See 12. detsembril 1979 vastu võetud otsus koosnes kahest osast: pakkus Varssavi pakti liikmetele võimaluse vähendada Nõukogude Liidu ja USA aatomrakettide arvu, kusjuures arutusele ei võetud Prantsuse- ja Inglise rakettide kõrvaldamist. Samuti teatati otsuses, et kui osapooled ei jõua kokkuleppele, siis asetatakse Lääne-Euroopasse “uue generatsiooni” raketid Pershing II ja BGM-109 Tomahawk. Kokkulepe õnnestus saavutada alles 1987, neli aastat varem oli USA täitnud oma ähvarduse ja statsioneerinud raketid, mis hiljem hävitati.
Tutvumist väärib ka uhke, 11. sajandil romaani stiilis ehitatud toomkirik Sankt Martin – Münster. Linna kõrgemaid hooned on telekanal WDR mast (180 m) Veenuse mäel (Venusberg), endise Eesti saatkonna lähedal olev uus Post Tower (162,5 m) – see on ka Põhja-Reini-Vestfaali liidumaa kõrgeim büroohoone ning otse Reini ääres olev endine parlamendisaadikute maja Langer Eugen (Pikk Eugen – 114,7 m), kus nüüd töötavad ÜRO ametnikud. Hoone ehitamist alustati 1965, arhitektiks oli Egon Eiermann. Neli aastat hiljem kolisid saadikud modernsesse majja, mille viimasel korrusel, kust on suurepärane ülevaade Reinile, olid konverentsiruumid. Nimi “Pikk Eugen” anti hoonele Bundestagi presidendi (1954–1969) Eugen Gerstenmaieri järgi, kes oli selle kõrghoone toetajaks.
Seega olemegi jõudnud Lääne-Saksamaa kunagisse võimukeskusesse, valitsusrajooni. Pärast seda, kui Bundestag kolis ümber Berliini, algas Gronau-linnaosas uus ajajärk. Kuid vanad nooblid villad nagu Villa Spiritus, Villa Prieger ja muidugi Villa Hammerschmidt ning Palais Schaumburg säravad Bonnis endiselt. Kindlasti tasub huvilisel võtta osa juhendatud eksursioonist “Demokraatia tee” (Weg der Demokratie), mis algab Haus der Geschichte (Ajaloomaja) juurest, sest sellega seoses saab sisse ka hoonetesse. Kirja peab ennast aga panema aegsasti, sest soovijaid on palju. Kuid muidugi on võimalik teha ring endisele valitsusrajoonile peale ka omapäi.
Post Toweri juurest, siin on Saksa posti – Deutsche Post – peakorter, on jalgsi ainult viis minutit endise Eesti Vabariigi Saatkonna juurde Fritz-Schäffer-tänaval number 22. Pärast seda, kui diplomaatilised esindused kolisid Berliini, müüs riik vana villa eraisikule. Seega võib hoonet kaeda ainult väljastpoolt. Maja kõrval on Valgevene esinduse filiaal, Bonni vabariigi ajal oli seal suursaatkond.


Lennart Meri 1993. aastal külalisena Bonni suursaatkonnas, tema kôrval tollane suursaadik Tiit Matsulevits.

Eesti taasiseseisvudes koliti 1991 kõigepealt koos Läti ja Leeduga väikesesse neljatoalisse korterisse Bertha-von-Suttner Platzil, Beethoveni sünnimaja läheduses, kus igal riigil oli kasutada üks tuba. Esindust nimetati Balti informatsioonibürooks. Tänu vabahärra Wolfgang von Stetteni eestkostmisele – ta töötas tollal Bundestagi saadikuna (kristlik-demokraat), õnnestus kolmel Balti riigil peatselt sõlmida Liitvabariigiga diplomaatilised suhted. Eesti Vabariigi esimeseks täisvoliliseks suursaadikuks nimetati Tiit Matsulevitš. Pioneeriajal töötasid esinduses veel Saima Paltsepp, Aleksandra Kurvits ja dr. Sven I. Oksaar. Eesti saatkonna “heaks hingeks” oli algusaastatel Endel Räni.
Esimesena kolis korterist välja Leedu suursaatkond, nad leidsid endale lühikeseks ajaks residendi Bad Godesbergi Simrockalleel. Sealt kolisid nad Bonni kesklinna Argelander Straßele, kus resideerisid kuni kõik diplomaatilised esindused läksid Berliini. Väike filiaal jäi aga ka Bonni, see asub Konstantinstraße 25A. Bonnis olid Leedu suursaadikutena Vaidotas Antanaitis, seejärel (1993–1999) Zenonas Namavicius.
Lätlaste esimene täisvolitatud esindaja oli Andrejs Urdze, kes aastaid juhib ka Balti kristiliste üliõpilaste maja “Haus Annaberg”. Saatkonnas töötas mitmeid aastaid ka tema abikaasa Dainuvite Urdze, väga abivalmis, südamlik ja meeldiv inimene, kes võttis kõik uustulnukad oma kaitse alla. Proua Urdze suri kahjuks väga noorena, meile kõigile, kes teda tundsid, on jäänud mälestus sellest soojast inimesest püsima. Läti esindus kolis1993. aastate alguses Saksamaa Välisministeeriumi lähedusse Adenauer Allee 110. Peale Andrejs Urdze nimetati suursaadikuks Egils Levits, välislätlasest jurist, kes töötab kohtunikuna Luksemburgis. Temale järgnesid Bonnis Andris Kesteris (1994–1997) ja Andris Teikanis (1997–2002).
Fritz-Schäffer-Straßelt edasi kõndides jõuame Tulpenfeldi (Tulpidepõld) juurde, kus olid aastatel 1968–1999 erinevad ministeeriumid, pressikeskus ja osa parlamendisaadikute tööruumidest, muuhulgas resideeris hoones kauaaegne Bundestagi president prof dr Rita Süssmuth. Jalutades edasi Reini poole, jõuab Pika Eugeni kõrval oleva nn Schürmann-ehitise juurde, mis on tänapäeval koduks rahvusvahelisele raadiojaamale “Deutsche Welle”. Ajal, mil seda hoonet ehitati, tõusis Reini vesi 1993. aasta üleuputuse ajal üle kallaste ja kahjustas raskelt pooleliolevat ehitist. Tükk aega debateeriti selle üle, kas tasub hoonet üldse valmis ehitada või peaks hoopis maha lammutama.
Bundeshausi hoones oli kuni 1948 Pedagoogiline akadeemia, seejärel kasutasid maja parlamentaarne nõukogu, hiljem Bundestag (parlament) ja Bundesrat (liidunõukogu). Pärast liiduvalitsuse kolimist Berliini kasutatakse seda maja konverentside keskusena – World Conference Center Bonn.
1969. aastal otsustas liiduvalitsus ehitada Görrestraßele valitsuse juhi jaoks uue hoone – Bundeskanzleramt. Kantsleri endine residents, Palais Schaumburg, oli jäänud liiga väikeseks. Esimesena kolis 1976 uude hoonesse Helmut Schmidt. Temale järgnesid Helmut Kohl, kes valitses koguni 16 aastat, ja lühikest aega oli siin peremeheks enne kolimist Berliini Gerhard Schröder. Maja ees on pronksist valmistatud Henry Moore´i skulptuur “Large Two Forms”. Selle kõrval on Kanzlerbungalow ehk maja, mida kasutasid valitsuse juhid alates 1964 privaatselt.
Palais Schaumburg oli alates 1949 liidukantsleri töökohaks. Esimesena kasutas seda Konrad Adenauer, kes võttis siin vastu esimese riigikülalisena Prantsusmaa välisministri Robert Schumani (1950). Kolmkümmend aastat elas selles 1860 valminud villas vabrikant Wilhelm Loeschigki perekond. Järgmiseks omanikuks oli prints Adolf zu Schaumburg-Lippe. Alates 1939 kasutas hoonet Saksamaa sõjavägi, peale kapitulatsiooni Belgia armee juhtkond.
Peale Adenaueri kasutasid hoonet kuni 1976 Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger, Willy Brandt ja Helmut Schmidt. Pärast seda, kui valitsuse juhid kolisid uude majja, kasutati paleed edasi liidukantsleri büroorummidena.
Villa Hammerschmidti ostis varsti pärast valmimist (1868) Leopold Koenig, kes müüs selle omakorda 1899 kommertsnõunik Rudolf Hammerschmidtile. 1950 ostis hoone Liitvabariigi valitsus ja see anti kasutada liidupresidentidele. Kuigi Saksamaa riigipead töötavad ja elavad juba aastaid Berliinis, Bellevue lossis, on tänaseni nende kasutada ka Bonni villa. Hoones resideeris esimesena Theodor Heuss, temale järgnesid Heinrich Lübke, Gustav Heinemann, Walter Scheel ja Karl Carstens. Richard von Weizsäcker oli esimene president, kes kolis Berliini.
Liitlaste komisjon andis Liitvabariigile 1951 märtsis loa riigi välisministeeriumi asutamiseks. Esimese välisministrina töötas kuni 1955 oma liidukantsleri ameti kõrval Konrad Adenauer. Välisministeeriumi (Auswärtiges Amt) hoone valmis 1955, selle arhitektiks on Hans Freese. Tänaseni kasutab Saksamaa välisamet neid ruume, hoone teistes osades on Liidu justiitsministeeriumi filiaal ja Liidu keskregister.
Külastamist väärib veel Bonni vana kalmistu (Alte Friedhof), sest see on Saksamaa üks kuulsamaid. Siin on maetud muuhulgas Beethoveni ema ning ka Robert ja Clara Schumannile on püstitatud mälestussammas.
Mööda ei saa kuidagi minna ka Liitvabariigi kunstihallist (Bundeskunsthalle), see on ehitatud 1986–1992 Viini arhitekti Gustav Peichli plaanide kohaselt – selle kõrval Haus der Geschichte (lähiajaloo muuseum), kuhu on sissepääs tasuta. Peale Beethoveni sünnimaja on Bonnis August Macke ja Robert Schumanni majad. Huvitav on 1981 asutatud Naistemuuseum (Frauenmuseum).
Alates 1996 nimetab Bonn ennast ÜRO linnaks Reini ääres. See tiitel on igati õigustatud, sest metropolis töötab 18 erinevas organisatsioonis pea tuhat ÜRO ametnikku.

Lääne-Saksamaa esimese liidu-kantsleri Konrad Adenaueri maailm

Petersbergist asub ainult mõne kilomeetri kaugusel Rhöndorf. See on Bad Honnefi üks linnaosadest. Siin veetis oma eluõhtu Lääne-Saksamaa esimene liidukantsler Konrad Adenauer. Reinimaa katoliiklane, kristlik demokraat ja kauaaegne Kölni linnapea mõjutas neliteist aastat (1949–1963) Liitvabariigi poliitilist elu. Aastatel 1951–1955 tegutses ta valitsuse juhi kohustuste kõrval veel välisministrina. Temast kauem on Saksamaal valitsenud ainult Helmut Kohl.
Konrad Adenaueri teeneks loetakse seda, et tal õnnestus pärast Hitleri Reichi kokkuvarisemist ajal, mil Saksamaa oli kaotanud maailma silmis usalduse, luua läänega sõbralikud suhted ja integreeruda iseseisva riigina Euroopasse, samuti saavutada liikmelisus NATO-s. Poliitikul on samuti suured teened suhete paranemisel Saksamaa põlise vaenlase Prantsusmaaga ja tänu konservatiivse poliitiku ponnistustele said Nõukogude Liidus kinnipeetavad Saksa sõjavangid tulla tagasi kodumaale. Adenauer suutis läbi suruda ka sotsiaalse turumajanduse süsteemi, mille autoriks oli Ludwig Erhard, kuigi mitmed tema erakonnakaaslased olid selle vastu. See otsus oli õige, sest tõi sakslastele kaasa majandusliku heaolu.
Liidukantsler järgis oma poliitilises töös antikommunistlikku kurssi, ta oli avalikult nii Nõukogude Liidu kui tema liitlaste vastane. Samaaegselt oli ta aga reaalpoliitik, kes teadis, et ilma diplomaatiliste suhete sõlmimiseta Kremliga pole noorel vabariigil võimalik edasi areneda. Sama pragmaatiline oli “vana” – nii kutsuti Konrad Adenauerit – suheldes endiste natsidega. Tema kabinetis olid nii mõnelgi jalas “pruunid sokid”, näiteks Hans Globkel ja salateenistuse ülemal Reinhard Gehlenil, kes aitas Adolf Eichmanni lähedasel kaastöötajal Alois Brunneril põgeneda Süüriasse. Valitsuse juht ei kõrvaldanud ka natside ajal veelgi karmimaks muudetud paragrahvi 175, mille kohaselt karistati homoseksuaale vanglakaristusega, kuigi tema välisministrina tegutses Heinrich von Brentano, kellest oli teada, et too armastas mehi. “Vana” olevat öelnud: “See on mulle ükskõik niikaua, kui ta mind ei puuduta!” Homoseksuaalsuse kriminaliseerimine lõpetati Liitvabariigis lõplikult alles 1973. aastal. Üle kümne aasta on homoseksuaalidest paaridel võimalik perekonnaseisuametis kinnitada oma partnerlus. Lapsendamine on lubatud teatud tingimustel. Ka praegune välisminister dr. Guido Westerwelle on homoseksuaal, omasoolembusest pole teinud saladust ka Berliini linnapea Klaus Wowereit. Seega on seksuaalvähemused Saksamaal aksepteeritud.
Konrad Adenauer sündis 5. jaanuaril 1876 Kölnis kohtusekretäri kolmanda lapsena. Pärast abituuriumi läks noormees õppima Freiburgi (Breisgau), Müncheni ja Bonni ülikoolidesse õigusteadust ja poliitikat. Olles lõpetanud õpingud, töötas Adenauer mõnda aega advokaadina. 1906 astus jurist katoliikliku Keskerakonna liikmeks ja valiti veel samal aastal Kölni linna saadikuks. 18. septembril 1917 seisis õigusteadlane juba Reini-metropoli tipus, ta oli tollal Saksamaa suurlinnade noorim linnapea. Selles ametis püsis ta kuni 1933. aastani. Kuid Adenauer ei olnud mitte ainult noorim meer Saksa Reichis, ta oli ka kõige kallim. Seda oma suurte projektide ja palga poolest.
Juba Esimese maailmasõja ajal demonstreeris Adenauer oma poliitilist andekust. Ta nägi sõja kaotust ette ja alustas toiduainete, mh kruupide kogumist ladudesse. Huumorimeelsed reinimaalased ristisid oma meeri “Graupenauer”-iks (Graupen tähendab saksa keeles kruupi). Adenaueri valitsemisajal istutati metropoli ümber nn “roheline vöö” – tollal, mil roheliste erakonda veel ei tuntud, oli see ebatavaliselt julge projekt. Linnapea kaastöötaja Fritz Schumacher on öelnud: “Kui tundus, et kõik on kokku vajumas, töötas Adenauer veelgi suurema energiaga lahenduse leidmiseks.” Konservatiivil oli mitmeid visioone, ta teadis, kui tähtsad on välismaised investorid. Kuigi prantsuse autotootja Citroën “hüppas alt ära”, õnnestus Adenaueril meelitada Kölni Ford.
1931 tekkisid linnapeal esimesed probleemid natsionaalsotsialistidega, sest nood “kaunistasid” Reini sillad haakristilippudega. Adenauer lasi lipud ära korjata, põhjendades seda sellega, et sillad on avalikud ehitised. Kuigi meeri sõna jäi peale, hoidsid sellest aktsioonist alates Hitleri jüngrid Adenaueril silma peal. Kaks aastat hiljem, mil NSDAP võitis kohalikud valimised, kõrvaldati Adenauer linnapea kohalt. Kuid sellest ei piisanud, natsid alustasid poliitiku vastu avalikku mõrvakampaaniat. Tagaaetu sai mõneks ajaks varjupaiga kloostris Maria Laach. Kõrvaletõugatu läkitas uutele valitsejatele mitmeid palvekirju, lõpuks määrasid natsid Adenauerile 10 000 riigimarga suuruse pensioni. Järgnevatel aastatel oli alistatud poliitik sunnitud tihti vahetama elukohti, isegi end ajutiselt pruuni võimu eest peitma. 1937 näitas Hitler “heatahtlikkust” – vihatud vaenlase pensionit tõsteti viie tuhande riigimarga võrra, samuti oli diktaator valmis korvama Adenaueri Kölni maja, makstes talle selle eest 153 886,63 marka. Selle rahaga lasi tulevane liidukantsler ehitada endale arhitekt Ernst Zinsseri plaanide järgi maja Rhöndorfis, kus elas oma elu lõpuni. Seda hoonet ja sinna juurde kuuluvat suurt roosiaeda on huvilistel võimalik külastada. 1945. aastal sai Konrad Adenauer ka oma Kölni maja tagasi.


Liitvabariigi alguseaastate tandem – kantsler Konrad Adenauer koos “majandusime” looja Ludwig Erhardiga.
Allikas Bundesarchiv B 145 Bild-F004214-0033.

Pärast sõda upitasid ameeriklased Adenaueri uuesti Kölni meeritoolile. Kaks kuud hiljem lasi brittide esindaja kindral Barraclough ta lahti – ametlikult öeldi: linnapea ei olnud küllalt energiline lahendama toitlustamisprobleemi.
Konrad Adenauer pühendas ennast parteitööle, seekord Saksamaa kristlik-demokraatliku partei (CDU) liikmena. Ta valiti kohe kohaliku erakonna tippu, siis Põhja-Reini-Vestfaali (PRV) liidumaa parlamendi ja lõpuks ka Bundestagi saadikuks. Veel enne, kui Konrad Adenauer määrati suure häälteenamusega peale Teist maailmasõda moodustatud (23. mai 1949) Saksamaa Liitvabariigi (Lääne-Saksamaa) esimeseks liidukantsleriks (14. august 1949), oli ta valitud CDU ja CSU (Baierimaal tegutsev kristlik-sotsiaalne erakond) fraktsiooni liidriks. Rhöndorfi konverentsil (21. august 1949) õnnestus “vanal” oma programm, samuti oma ettepanek Maini-äärse Frankfurti asemel Bonn pealinnaks nimetada, läbi suruda. Liitvabariigi esimeseks liidupresidendiks sai koalitsioonipartneri FDP (vabad liberaalid) esindaja Theodor Heuss.
Aasta hiljem tegutses CDU juba kogu vabariigis, Adenauer valiti erakonna esimeheks kuni 1966. Konrad Adenauer valiti veel kolm korda, 1953, 1957 ja 1961 tagasi liidukantsleriks.
Sellest hoolimata ei olnud poliitik sugugi kõikide seas armastatud. 1952 plahvatas valitsuse juhile adresseeritud pakk Müncheni politseipresiidumis ja tappis ametniku Karl Reicherti. Uurimiste käigus viisid jäljed juutide likvideeritud põrandaaluse organisatsiooni “Irgun” juurde. Seetõttu otsustas valitsus juhtumi saladuses hoida, et mitte tekitada elanikkonnas antisemiitilikke hoiakuid. Viis kahtlusalust saadeti välja Iisraeli. Peaminister David Ben-Gurion olevat olnud selle otsuse eest Adenauerile tänulik. Avalikust kohtuprotsessist ei olnud keegi huvitatud. Elieser Sudit avaldas hiljem raamatu, kus väitis, et Adenaueri atentaatide taga olevat olnud “Irguni” komandant, tagaotsitav terrorist ja hilisem Iisraeli peaminister Menachem Begin. Neli aastat tagasi avaldas Begin Frankfurter Allgemeinen Zeitungis artikli, kus ütles, et ta ei soovinud kantslerit tappa, vaid ainult meedias tähelepanu leida. Teised allikad, peamiselt Daily Telegraph, arvavad, et tapmiskatsete taga seisis “Irguni” juhtiv pea, Chritopher Sebastian.
Konrad Adenauer otsis lepitust juutidega. Koos Hermann Josef Absiga koostasid nad plaani selle kohta, kuidas Saksamaa saaks oma süüd hüvitada. 1952 sõlmis Liitvabariik Iisraeliga Luksemburgi kokkuleppe. See oli esimene kord, kui Lääne-Saksamaa vabandas läbiviidud kuritegude pärast. Valitsuse juht otsustas eraldada 3,45 miljardit Saksa marka (1,75 miljardit eurot), millest pidi makstama igale Iisraeli põgenenule rahalist toetust. Raha oli sümboolne, abi koosnes toodest, mis olid valmistatud Liitvabariigis. 1960 kohtus Adenauer peaminister Gurioniga New Yorgis ja ta oli pärast Teist maailmasõda esimene kõrge Saksa poliitik, kes külastas Iisraeli.
Adenauer ulatas küll lepitava käe nii Prantsusmaa kui Iisraeli suunas, kuid unustas Poola. Saksamaa lähenemine Poolale, riigile, kus sakslased panid samuti toime ebainimlikke kuritegusid, algas alles sotsiaaldemokraat Willy Brandti põlvitamisest 40 aastat tagasi mälestusmärgi ees, mis on püstitatud Varssavi geto ülestõusu verise allasurumise ohvritele.
Konrad Adenauer oli juba 73-aastane kui ta valiti liidukantsleriks. Sellesse ametisse jäi ta neljateistkümneks aastaks. Kuid ka kõrges vanuses ei loobunud ta poliitikast, vaid kirjutas aktiivselt ajaleheartikleid, kõnesid ja andis intervjuusid. Oma järeltulijatesse suhtus poliitika grand old man põlastavalt. Ka siis, kui ta veidi enne oma surma elas kaasa Ludwig Erhardi langemisele, ei suutnud “vana” hoida tagasi halvustavast kommentaarist.
Liitvabariigi esimene liidukantsler suri 19. aprillil 1967 91 aasta vanuses oma Rhöndorfi majas gripi tagajärjel. Enne seda oli ta elanud üle kolm südameinfarkti. Tütar Lisbeth on rääkinud, et tema isa viimased sõnad olid, nähes teda nutmas: “Siin pole midagi pillida!” – Kölni dialektis kõlab see: “Da jitt et nix zo krische!”
Kristlik demokraat on maetud kodulinna metsakalmistule.

Lahkudes Rhöndorfist, Konrad Adenaueri maailmast, soovitan sõita veel läbi Bad Godesbergist, kus Bonni vabariigi ajal elasid diplomaadid, ka Tiit Matsulevitžil oli siin privaatresidents. Ilusad pargid ja uhked villad väärivad imetlemist. Näha on ka Godesburgi linnuse varemed, raekoja on ehitanud 1792 kuurvürst Max Franz.
Sealt veidi edasi Bonni poole on Annaberg, kus on Balti tudengite lossikene, mida juhib juba aastakümneid lätlane Andrejs Urdze. Hoones on võimalik ööbida, tudengid võivad üürida tubasid ka pikemaks ajaks. Kuid vana loss, mis asub looduse keskel, on ideaalne ka erinevate ürituste, mh kontsertide jaoks.

Lähemat informatsiooni leiab internetist www.annaberg.de



 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv