Kultuur ja Elu 4/2009


Kultuur ja Elu 3/2009

 

 

 

 


Aeg kokku hoida

Oleme ikka ja alati tahtnud i s e olla – ise otsustada, teha, vastutada. Tegutseda selle nimel, et meie väike rahvas iseseisvana edasi kestaks. Kui eetilised aga oleksidki meie ideaalid, hajuvad need paraku sageli elu reaalsuses.

“Nõnda siis sündis, et kui saavutasime riikliku iseseisvuse ja eesti mees hakkas ajama eesti asja, siis pettusime temas. Tema tahaks nagu iga teinegi äri ajades saada võimalikult suurt kasu ja tasuda võimalikult väikesi makse. Ta koob intriige ja kasutab demagoogiat võimu ahnitsedes, ta tõrvab ausaid ja lupjab autuid, kui seda nõuab isiklik või parteikasu, ta on võimuahne. Tal on kõik omadused, mida oleme näinud ja kuulnud olevat kõigil teistel võimukandjatel. Aga niisugusena ei kujutlenud keegi eesti meest, kui ta mõtles oma riigile.”
Nõnda kirjutas Tammsaare eelmise sajandi algukümnendeil.

Mõeldes tagasi lõppevale aastale, näeme nüüdki ahnusest ja kadedusest köetud võimumänge eelkõige riigikogus, erakondades, võimuliitudes. Aga kas on meil igaühel mehisust ka enda sisse vaadata? Inimesele on antud südametunnistus, mis vääritu teo tegemise järel piinama hakkab. Pikk okupatsiooniaeg lahutas homo soveticus’e kirikust – kas ka südametunnistusest?

Väga paljudes kodudes mõeldakse praegu murelikult saabuvale aastale, lähedastele, kellest paljud on töö kaotanud või mööda maailma tööd otsides laiali paisatud. Jõulupühad ja aastalõpp on ühtehoidmise aeg. Mõelgem siis sellele, kuidas üksteist toetades läbi aegade kestma jääda.


Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv