Kultuur ja Elu 1/2009


Kultuur ja Elu 4/2008

 

 

 

 


Jõgeva jutustab oma lugu

tekst: jaanika kressa


Eesti Vabariigi 20. aastapäeval 1938. aastal sai teiste seas linnaõigused ka varem raudteejaamana tuntud Jõgeva. Kui palju aastakümneid ei teatud Jõgevast Eestis muud kui kollast kartulisorti, siis nüüd on väikelinn lõpuks hakanud jutustama oma lugu. Tervele Euroopale.

Jõgeva lugu jutustades soovivad põlised jõgevlased, linnapea Viktor Svjatõšev ja Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru, heakorrastada muuseumi ja raudteejaama vahelise ala, muutes selle küüditamiste mälestuspargiks ja renoveerida Jõgeva kui raudteelinna lagunevad sümbolid — vanad pagasiaidad ja kaubajaama. Võimalik, et ka Jõgevale tuleb ehtne küüditamiste-aegne loomavagun, nagu on Riia lähistel ja väikeses Skrunda linnas Kuramaal.

Euroopa ei tea, mida kommunism tähendas

„Just Jõgeva jaama toodi ümbruskonna inimesi mõlemal korral, nii 1941. aasta juunis kui 1949. aasta märtsis. Jõgevalt algas paljude tee külmale maale. Meil on rahvana õigus rääkida oma lugu ja küüditamine puudutab meid kõiki,” kinnitab Toomas Muru, kelle vanaisa samuti Siberisse saadeti.
“Vanaisa küüditamise põhjus oli see, et ta oli saksa rahvusest ja töötas sõja ajal raudteejaamas tõlgina. Ta ei läinud 1939. aastal ära, sest oli siin selle paigaga seotud. Ta polnud isegi jõukas: kõigepealt töötas postijaamas, hiljem raudteeametnikuna. Keegi ei osanud tollal karta, see tundus alguses absurdsena, et inimesi küüditama hakati,” räägib Muru.
Küüditamise ja lähiajaloo tutvustamiseks soovivad jõgevlased raha saada Euroopa Liidust, kus leidub „Kodanike Euroopa” nimelises programmis meede „Euroopa mäletab”, mille raames võib raha saada näiteks mälestustseremooniate korraldamiseks, arhiivide digitaliseerimiseks, videotehnika soetamiseks, ajalooliste objektide ja paikade säilitamiseks.
Ajaloosündmuste valgustamiseks midagi teha tuleb Muru sõnul nii iseendi kui ka selle pärast, et Euroopas Teisest maailmasõjast seniajani veel valesti aru saadakse. “Saksa natsionaalsotsialismi peetakse väga kuritegelikuks, aga komminismi kuritegusid ei olegi veel kuritegudena formuleeritud. Lääne-Euroopa ei tea, mida kommunism tähendas, ja mängus on ka majandushuvid. Euroopa Liit ei taha Venemaaga majanduslikke suhteid rikkuda,” kommenteerib Muru. Muuseumijuhi hinnangul tuleks maailmal omistada NKVD-le ja KGB-le vähemalt sama staatus kui SS-ile.

Okupatsioonid polnud võrreldavad

See oleks Muru sõnul elementaarseim, mida eestlased peavad nõudma, kuigi meie jaoks polnud okupatsioonid tegelikkuses võrreldavad.
Betti Alveri muuseumis hiljuti välja antud raamatus „Mälestuste Jõgeva”, kus oma lugu jutustavad need, kes elasid Jõgeval juba 1938. aastal, ilmneb igal sammul, kui oluliselt olid sakslased eestlastele vastuvõetavamad kui venelased ja et astuda Eesti Leegioni oli tollastele poistele ainuke mõeldav võimalus Eesti iseseisvuse eest võidelda.
Mälestusteraamatu eessõnas ütleb Muru, et Jõgeva on mälestustes nagu vanaaja fotoalbum, omamoodi kaleidoskoop, mis mälukildudest koosneb ja pööramisel erinevaid mustreid loob. See on jutustus töökast ja edasipüüdlikust väikelinnast, kus karskus ja kokkuhoidlik eluviis olid tavaks.
1940. aasta riigipööre tõi endaga kaasa jõhkra vägivalla, tegelikkus muutus absurdseks, irvitavaks grimassiks: tapeti, vangistati, küüditati, natsionaliseeriti. Nõukogude võim tahtis hirmutamisega hävitada isegi mälestuse sellest, mis varem oli. Ajalugu on aga tõestanud, et see ei õnnestunud. Mälestus vabadusest ja endistest aegadest võimaldas taastada Eesti vabariigi.
Nagu meenutab mälestusteraamatus Väino Luht, rõõmustasid Jõgeva inimesed 1941. aastal sakslaste saabumise üle. Rahvas tuli tänavatele: pääseti hirmust venelase ees. Saksa sõdurid aitasid kustutada bolševike poolt süüdatud maju, kuigi paljusid neist ei suudetud enam päästa. Nii kaotas Jõgeva suure osa kunagisest kaunist puithoonestusest.
Raudtee jääb poolitama kurbi ja rõõmsaid mälestusi
Teises maailmasõjas maha põletatud linnasüda on saamas pargiks ja Jõgeva hindab oma erilisi kodanikke. Betti Alveri pargi kõrvale on kavandatud Alo Mattiiseni park, aga võib-olla saab sellest hoopis kahe sõbra park.
“Vabadusvõitlus on meile oluline, tulevikku vaadates on seda veelgi olulisem mäletada kui kannatusi. Alo ja Jüri olid sõbrad ja kui poleks olnud ühte, poleks võib-olla olnud ka teist. Jüri Leesment kirjutas aga kodulinnale 70. juubeliks linnalaulu,” on linnapea laulikule tänulik.
Muuseumijuhi sõnul on meil kohustus rääkida ajaloost oma rahva seisukohalt. Küüditamise lugu saab muuseumi laienedes ja lisaruumide tekkides Jõgeval jutustada ka Betti Alveri abikaasa, küüditatud ja Siberis surnud poeedi Heiti Talviku elusaatuse kaudu.

Jõgeva on endiselt linn, mida läbib raudtee. Raudtee jääb tulevikus poolitama erineva tonaalsusega parke: ühele poole raudteed jäävad kurvemaid ja teisele poole rõõmsamaid mälestusi elustavad ja edastavad pargid.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv