Kultuur ja Elu 3/2008


Kultuur ja Elu 2/2008

 

 

 

 


Kolme Viljandimaa inimese ERSP mälestused

Foto: Elmo Riig


Pilve-Elvi Kuum.

Pilve-Elvi Kuum:

Sain oma esimesed teadmised ERSP-st mingist ajalehest, see oli vist „Edasi”, igatahes oli seal peaaegu terve lehekülg sõimu, et kui koledad inimesed need on, tegutsevad välismaa rahadega ja on nõukogude riigi vastu.

Puutusin kokku ka Rahvarindega, kuid sain ruttu aru, et sellest ettevõtmisest tuleb kaugele hoida. Nende harta sissejuhatuses oli, et Rahvarinne on loodud perestroika toetuseks NSVL kompartei juhtimisel. Seal oli palju punkte ja igaüks võis oma arvamust avaldada. Mina ütlesin kohe, et see tuleb ära muuta. Me polnud ju vabatahtlikult Nõukogude Liitu astunud ega saanud ka anda allkirja, et nüüd me tahame kompartei juhtimisel tegutseda. Mõtlesin, et kas pärast peavad meie lapsed ja lapselapsed jälle 50 aastat tõestama, et pole tahtnud vabatahtlikult. Jätsin rahvarindega hüvasti, aga nad käisid siin veel masseerimas, et tule tagasi. Küsisid, mida mina siis tahan. Vastasin, et ainult iseseisvat Eesti riiki.

Tartus oli suur rahvakoosolek, mis algas Raekoja platsil ja inimesed liikusid rongkäigus raudteejaamani. Vihma sadas ja mu kingad ligunesid ning hõõrusid jalad ära. Kui hakati liikuma sinna, kus Tartu rahvas oli küüditamiseks rongi peale pandud, mõtlesin, et ei saagi kuigi kaugele kaasa minna, Vanemuiseni ehk komberdan ära.

Hakkasime minema ja ees paistis see suur plakat: MRP-AEG. Ma isegi ei mäletanud enam, mida see tähendab, aga ma teadsin, et üks hea asi see on. Eesti lipud olid ka silme ees. Ma ei tundnud enam villis jalgu, muudkui pilk oli lippude peal, ma ei vaadanud ka enam, kuhu astun, olin laveerinud kogu aeg ettepoole, peagi olingi nende kõrval, kelle eest rahvarindelased Abjas mind olid hoiatanud. Nägin samasuguseid linte, nagu oli ilmunud Halliste kalmistul Jüri Kuke mälestustahvi juurde. Ma küsisin, kust niisugust paela saab. Keegi ei vastanud. Siis ütlesin, et Hallistes Jüri Kukel on ka niisugune pael. Seepeale üks naine vastas, et meie panimegi selle sinna.
Me läksime jaamani, tagasi tulles pidas üks auto kinni ja mu käest küsiti, kas ma olin ka küüditatud. Vastasin, et kaks korda veel. Nad võtsid mu pääle ja viisid Vanemuise juurde, kuhu meie auto oli pargitud. Sel päeval sain ka korraks eesti lippu hoida – üle paljude aastate.

Siis just tehti Viljandis suur rahvarinde koosolek, seal olid ka Valdo Paddar ja Ain Vares. Igaüks pidi saama sõna võtta, aga kui Valdo tahtis rääkida, siis selgus, et tema jaoks aega ei leitud, sest ajakava oli nii tihe. Lõpuks viis minutit anti, ma ei mäleta, mis ta sellega rääkis, aga kui vaheaeg tuli, otsisin Valdo üles. Ta oli esialgu tõrges, ütles et ei taha inimesi värvata. Nagu üldse ei võtnud vedu, aga mõni päev hiljem helistas. Sain aru, et nad kontrollisid mu tausta. Niimoodi sain ERSP-sse.
Siis olin juba ERSP-ga tuttav, kui mind veel poolvägisi viidi rahvarinde Mõisaküla koosolekule. Seal olid küll väga toredad ja üksmeelsed inimesed, mõtlesin, et näe, rahvarinne võib ka teistmoodi olla. Kuid loodud oli ta ikka kas KGB või Vene valitsuse poolt, et auru välja lasta ja inimesi maha rahustada siltide vahetamisega.

ERSP aeg oli kõige ilusam aeg. Algul oli lihtsalt tore, et kuuleme ja näeme, mis toimub. Valdo Paddar haris meid, mis põrandaalust kirjandust ta leidis, andis ka meile lugeda. Valdo käis ise siin Abjas, meil oli liikumine raskem.
Mul oli Viljandis üks perekond, kellest ma varem lugu pidasin, kui oli vaja nõu küsida, käisin nende poolt läbi ja kui Viljandis oli vaja ööd olla, olin seal. Nüüd ütlesin neile, et ma vist astun ERSP-sse, kuigi olin juba astunud. Nad ütlesid, et ära sinna küll mine, need on nii koledad inimesed. Siis mõtlesin, et nüüd te enam mulle nõuandjaks ei sobi.

Kui hakati kodanikke registreerima, siis ütles Valdo, et ega meil niisama pealtkuulajaid vaja pole, kõik peavad midagi tegema. Kes tahab ERSP-s olla peab hakkama kodanikke registreerima. Sellega ajas ta mulle alguses hirmu nahka, aga pärast olin talle tänulik. Seda ei saanud enam nurga taga teha, tuli avalikult välja astuda. Algul tuli ka majast majja ja uste taga käia, see pole mulle aga kunagi meeldinud. Inimesed võtsid küll enamasti ilusti vastu, aga mõnes kohas sai sõimata ka.
Kui Abjas anti meie käsutusse bussijaama kõrval üks kiosk, siis läks juba hästi. Panin registreerimislehed riiulisse, inimesed tulid ise luugi juurde, kui bussilt tulid või bussi peale läksid. Mõni käis ja piilus ja kõhkles tükk aega, igasugu küsimusi küsiti.
Nuias asi ei edenenud sugugi. Paluti, kas ma ei käiks mingil päeval nädalas ka Nuias. Seal olid kodanikud nagu silgud pütis, uksest ei mahtunud enam sisse. Kõik tulid. Sai hulga inimesi kirja pandud.
Loodi mõisas oli ikestatud rahvaste kokkutulek. Valdo ütles, on vaja naisi appi kööki toitlustamiseks. Peale minu olid veel Helju, Laine Umbleja ja Aino Raska. Mina köögis suurt midagi teha ei saanudki, sest naised ajasid mind sinna tuppa, kus kõik teised olid, sest ma sain vene keelest aru. Nii jäin ka ööseks sinna. Tegime võileibu ja kohvi.

Kohal oli paljude rahvaste esindajaid, probleem tekkis aga aserbaidžaanlaste ja armeenlastega, kes olid omavahel konfliktis. Et neid lahutada, andis Lagle õhtul kõigile ülesande: hommikuks kõigil oma nõudmised kirjalikult esitada. Siis oli meestel tööd kogu ööks, enam ei olnud nääklemist. Aga nad ei maganud ka öö läbi, kohv sai kiiresti otsa. Ma polnud ju kööki saanudki, et pliiti uurida. Aino Raska oli aga toonud terve suure nõutäie piima. Pakkusin seda, kuid suurem osa olid linnamehed, ei tahtnud piima juua. Ühel mehel oli aga janu nii suur, ei otsustas, et joob kas või piima, kui muud ei ole. Kui teised nägid, et tema jõi, siis hakkasid kõik jooma ja natukese ajaga oli see 40 liitrit läinud.
ERSP-s olid väga erilised inimesed. Ükskõik kuhu sa ka sattusid, kas polnud sul ööseks minna või bussiraha, kui sul üks ersp-lane teele sattus, siis ei jätnud ta sind kunagi hätta. Omavaheline usaldus oli nii suur, et piisas sellest, kui ersp märk oli rinnas. Meil oli ka nii kaunis sümboolika, ilus lipp.

ERSP-s tegutses alguses ju vaid 300 puhtaatelist inimest. Inimesi valiti väga ettevaatlikult. Selle 300 inimesega saadi nii rahvarinde kui ka KGB vastu, aga kui liikmete arv läks juba tuhandeni, siis ei saanud enam samamoodi valida. Nüüd erakonnas juba üle 3000 liikme, loomulikult ei saa see seltskond enam sama üksmeelne olla. Olukord pole ka enam nii ohtlik.
Kui ühine vaenlane kaob, siis inimesed lähevad lahku. Mulle annab aga lootust, et kui asi hakkab väga hulluks minema, siis saavad inimesed jälle kokku.
Isamaas oli ka palju eestimeelseid inimesi ja see oli kuidagi ebaloomulik, et miks me koos poleks olnud. Selles ma ei saanudki aru, miks nad lihtsalt ei astunud ERSP-sse, mis oli ju vanem. Res Publica tekkimise ja liitumise kohta arvan, et seegi oli loomulik, et omavahelised vaidlused läksid liiga tuliseks, aga nüüd tulid kadunud pojad tagasi. Parimaski perekonnas tekivad lahkarvamused, aga kui põhiväärtused on samad, leitakse üksteist jälle üles. Lahusoleku ajal saab mitte ainult teiste, vaid ka oma vigu analüüsida.

ERSP hiilgeaegadel nägin kord ühe erilise unenäo. Taevas oli must ja musta sees oli veel mustem, tohutu suur käsi või isegi kaks kätt, mis tahaks haarata. Ja siis järsku tekkis selles sünges mustas taevas heledam laik ja selles laigus paistis kaks silma. Mingit nägu ega muud ei olnud, ainult silmad, nii targad, ülitargad silmad. Piiritu tarkus paistis neist läbi, samal ajal ilmus silmapiirile heledam vööt. Heleda vöödi peal, nagu varjuteater, hakkasid paistma inimeste siluetid ja nad tegid rahulikult tööd. Mul tulid meelde hümni sõnad: „Su üle jumal valvaku...“ Kaks väga tarka silma valvasid. Hirm kadus. Ma ei mäletagi, mis aasta see täpselt oli.
Kuigi nii Abjas kui Viljandis on praegu võimul endised kommunistid ja rahvarindeaktivistid, pole Abja ja Viljandi veel kogu Eesti. Siin annab ikka veel tunda, et kunagi roogiti just siin maa põliselanikest nii puhtaks, kui sai.

* * *


Eha-Mall Ilsen.
Eesti Kongressi kokkukutsumist korraldanud ja ERSP-sse kuulunud Eha-Mall Ilsen ja Pilve-Elvi Kuum on kogunud kõik kongressi kokkukutsumisega seotud materjalid paksudesse kaustadesse.

Eha-Mall Ilsen:

Tänu ERSP-le sai Eesti vabaks. Muidu poleks Eesti Vabariiki sündinud. Aatelistel inimestel lubati korraks tegutseda, eesti rahvas aateliselt käivitada oli ERSP ülesanne. Ülejäänud vilja tulid lõikama juba teised.
Mina ei leidnudki neid üles, ERSP tuli minu juurde ise. Pilve ja Helju tulid minu juurde, sest ma olin isamaaline, siiamaani olen, lootuses, et isamaad ikka hakatakse austama ja armastama. Kuigi praegused poliitikud küll ainult räägivad sellest...

Kui ERSP Isamaaga ühines, siis Isamaaliitu ma ei astunud põhimõtteliselt. Ma ei usaldanud seda Isamaaliitu. ERSP-s olid nii puhtad inimesed ja neid taheti lihtsalt alla neelata! Nende üle taheti valitseda, käpp peale panna ja hakata loorbereid lõikama. Ma ei saa aru, miks ERSP juhtkond pigem ei lõpetanud selle erakonna tegevust, miks liituti seltskonnaga, kus Isamaa oli ainult sõna inimeste püüdmiseks ja lollitamiseks.
Hiljem küll astusin uuesti, aga siis oli see põhimõte, et saab Abjas midagi ära teha. Ei saanud.

Nüüd tahan hoida poliitikast eemale, aga ometi olen selle sees. Ikka vaatan infotunde ja päevakajasid, ainult et mulle ei lähe kõik enam südamesse nii nagu enne. Ma olin enne dissident, olen seda ka nüüd, ma näen, et õiglust ei tule, sest meid valitsevad edasi endised kommunistid.
Lagle Parek ei tegele selle liiniga enam, Tunne Kelam suunati Euroopasse. Aatelisi inimesi oli käputäis, paljud on juba surnud, paljud lihtsalt välja söödud. Valdo Paddar, kelle julgus ja otskohesus oli nakatav, visati erakonnast välja. Kes meid enam aateliseks peab? Aateline on Seeder, tema kasutab riigi raha, kuidas tahab, meie oleme dissidendid.
Esimene sini-must-valge lehvis Abjas minu majas jaanipäeval, 23. ja 24. juunil 1988. Mu õde ja õemees olid salaja Soomest külla tulnud. 24. veebruaril 1989 kogunesid minu koju Abja keskkooli nooremad õpetajad. Meiega oli ka lauluõpetaja, me laulsime hümni ja teisi eesti laule.

Samal aastal läksin esimest korda Soome. Üks Soome ajaloolane andis mulle Eesti kohta käivaid asju lugeda, raamatuid, mida põgenikud olid kirjutanud. Ma lugesin ja nutsin, olin pimeduses kasvanud ja siis sain tõe teada.
Minul pole viga midagi, aga ma tunnen muret tuleviku pärast. Lapselapsed kasvavad. Kui ei ole hingevabadust, pole ju muud vabadust kah. Mind häirib, et iga päev tehakse valesid otsuseid, et pole enam lootusi, mis olid. Kord oli lootus, et vabas Eestis saavad inimesed tegutseda, aga ei saa ju, igal pool on seadused vastas. Riiki kui sellist meil ju ei ole. Eestimaa muld on mulle püha, sellepärast ma siin tuhnin ka. Pühad on metsad, neid tahan puhtana hoida. Teen tööd, kuulan vanu eesti laule ja saksa šlaagreid, nii tuleb nostalgia peale. Valima ma rohkem ei lähe, sest pole kedagi, kelle poolt hääletada.

* * *


Heino Martinson.

Heino Martinson:

Asutamiskoosolekul Pilistveres mind ei olnud, aga ERSP-sse astusin 1988. aastal. Viljandi piirkonna esimees oli Valdo Paddar, ta pidas Viljandi linnas Tallinna tänaval infostendi nimega Sõltumatu Sakala Sein. Mingit kontorit meil polnud, koosolekud olid enamasti Valdo juures kodus, seal nägin ka Lagle Parekit. Esimene suurem koosviibimine oli meil aga Loodi mõisas 1989. aasta kevadel, 29. aprillist 1. maini. Siis oli meid juba palju, nii Viljandist kui Abjast, kohal oli ka Tunne Kelam.

Allkirjade kogumine algas 1990. aasta jaanuaris, mina kogusin oma kandis maal. Osa inimestest tuli sellega kaasa, et midagi on vaja muuta, aga oli ka neid, kes lõid kõhklema. Nagu tänapäevalgi. Registreerisin üle tuhande Eesti Vabariigi kodaniku.
Minu valimissedelil, mida tollase rajoonilehe vahel sai jagatud, oli seitse taotlust: Otsustamisõigust Eesti Vabariigi kodanikele, okupatsioonivägede väljaviimist, KGB tegevuse keelustamist Eestis, NSVL sõjatööstuse kaotamine Eestis, Eesti noormeeste kojukutsumine NSVL relvajõududest, eraomanduse taastamine ja vabale Eestile kristlikku kõlbelist alust.
Eesti Kongressi toetuseks annetasin ma 3000 rubla. Selle otsuse juured ulatuvad aga juba lapsepõlve. Ma olin poisikesest peale olnud nõukogude korra vastu. Juba 1939. aastal, kui olin alles 9-aastane, ja Soome talvesõja jaoks korjandust tehti, tahtsin annetada oma 12 krooni, mis tädi mulle hoiuraamatu peale oli pannud. Otsustasime emaga, et võtame selle välja, aga ei jõudnud, Talvesõda lõppes, aga sellest ajast hakkas minu pühendumus peale ja kui tuli uuesti niisugune võimalus, siis ei kahelnud ma hetkegi.
Peale sõda sunniti inimesi võtma aastas ühe palga ulatuses raha asemel nn rahvamajanduse taastamise laenu obligatsioone, mis lubati 20 aasta pärast tagasi maksta, kuid tegelikult kulus selleks aastaid poole rohkem. Siis oli korraga see raha käes ja otsuse see Eesti Kongressile annetada tegime taas koos emaga.

Ema oli siis 85-aastane, mäletan, ta ütles mulle, et ärgu ma seda annetust kunagi elus kahetsegu, ja ma ei ole kahetsenud ka. Ma lihtsalt ei saanud teisti, mul oli selline tahtmine.
Olen eluaeg elanud Saarepeedi vallas Auksi külas omaenda esivanemate ehitatud kodus ja näinud pealt ka inimeste muutumist. Kui venelased uuesti tagasi tulid, see oli kõige hullem. Peale 1949. aasta märtsiküüditamist olid kahe nädalaga kolhoosid valmis ja siis algas rahva allakäik ka. Inimesed muutusid ja paljud leppisid olukorraga, nad harjusid okupatsiooniga nii ära, et mõni nutab praeguseni seda aega taga.
Mina ei leppinud okupatsiooniga mitte kunagi ja uskusin alati, et Eesti saab jälle vabaks. Olin umbes 20- või 25-aastane, kui nägin ühe unenäo. Ümberringi oli pilvine, pilvine ja äkki hakkas taevas lõuna poolt selginema. Ilm läks täiesti selgeks ja eesti kroonid hakkasid taevast alla tulema! Need olid kahekroonised mündid, mille peal oli Toompea loss. Sellest unenäost rääkisin ka emale.
Neid, kes seda usku olid, et Eesti lipp veel tagasi tuleb, polnud palju. Eks ma selline teisitimõtleja olen kogu aeg olnud. Mind pole ka kunagi komsomoli või komparteisse kutsutud, sest kõik teadsid, et ma räägin teist juttu kui teised, et ma ei ole manipuleeritav.

Eks see ellusuhtumine ole järjepidevusega edasi läinud. Kohe, kui 1950. aastatel Ameerika Hääl kostma hakkas, sai minust selle pidev kuulaja. Kõik tööd jätsin pooleli, kui see saade tuli. Ka legendaarsele Hirvepargi koosolekule 1987. aastal sattusin nii, et kuulsin Ameerika Häälest, millal ja kuhu kogunetakse. Sõitsin siis kohe rongiga Tallinna.
Pärast Eesti Kongressi ma enam kusagile rohkem ei kandideerinud, sest kodus oli ju ka tegemist, valimiste ja poliitikaga oleks aga tulnud rohkem kaasa minna. Mul polnud ka kõrgemat haridust ja üldse arvasin, et nüüd on juba teiste kord, et nooremad võivad asja edasi viia.
1992. aastal tuli Isamaa võimule ja 1995. aastal oli liitumine juba paratamatu, sest üksinda jäime nõrgaks.

Aated, mis meil alguses olid, on aga tänaseks justkui laiali valgunud. ERSP-s olid põhimõttekindlad inimesed, kes ei kartnud midagi. Põhimõtteid ja aateid ei saa aga kunstlikult omandada, aga mida suurem on erakond, seda rohkem tuleb sinna ka neid, kes tahavad ise kasu saada. Üksikud vaid võtavad veel asja südamega. Eesti vajab uut ärkamisaega.

Kui inimesed praegu ütlevad, et riik pole selline, nagu me tahtsime, siis kes seda nende eest oleks pidanud paremaks tegema? Ikka ise peab kaasa aitama. Kui poleks olnud Kodanike Komiteed, oleks läinud käiku kodakondsuse nullvariant ja Eesti poleks saanud isesesivaks riigiks. Kui venestamine oleks jätkunud, siis ei tea, kui palju praegu siin enam eesti keel kõlanud oleks. Seepärast oleks hea, kui praegused noored lähiajaloo kohta rohkem teada saaksid.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv