Kultuur ja Elu 1/2006


Kultuur ja Elu 4/2005

 

 

 

 



Jaan Poska.

Tartu rahu sepistaja Jaan Poska
väärib monumenti

tekst: mart niklus
fotod: Kalju Leib erakogu

Tartu rahu aastapäeval peetud kõnes meenutas teenekas vabadusvõitleja Mart Niklus suurt riigimeest ja tegi ettepaneku püstitada Tartusse Jaan Poska mälestuseks väärikas monument.

Tänu Jaan Poskale leidis 2. veebruaril 1920 Tartus aset Eesti välispoliitika ja diplomaatia suurim võit, kuid tema elutööst postsovetlikus Eestis enamasti eelistatakse vaikida.
Jaan Poska sündis 12. (24.) jaanuaril 1866 Laiuse vallas Jõgevamaal köstri paljulapselises perekonnas viienda lapsena. Alg- ja keskhariduse sai ta Riias, hiljem õppis Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas, mille lõpetas 1890. aastal. Asus seejärel tööle advokaadina Tallinnas, mis kahtlematult arendas Jaan Poska kui tulevase diplomaadi professionaalseid võimeid. 1904. aastal valiti ta Tallinna Linnavolikogu liikmeks, hiljem selle esimeheks, 1913. aastal aga Tallinna linnapeaks. Kui 24. veebruaril 1918 kuulutati välja Eesti iseseisvus, nimetati Jaan Poska Eesti Vabariigi esimese valitsuse välisministriks. Talle pakuti ka peaministri kohta, kuid sellest ta loobus. Hankis aastatel 1918-1919 Eesti välissaatkonna juhina Euroopas Eesti Vabariigile diplomaatilist tunnustust ja võttis osa Pariisi rahukonverentsist. 1919. aastal alanud läbirääkimistel Venemaaga oli Jaan Poska Eesti rahudelegatsiooni juht. Riigipiiri küsimustes moodustati kaheliikmeline komisjon, millesse kuulusid Jaan Poska ja Adolf Joffe. Kahe mehe aruteludes jäid Jaan Poska võimed diplomaadi ja psühholoogina peale. Lõpptulemusena sõlmiti 2. veebruaril 1920 Tartus rahuleping, mida hiljem on nimetatud Eesti Vabariigi nurgakiviks ning mis kehtib tänapäevani.
Jaan Poska suri mõni nädal hiljem, 7. märtsil 1920 Tallinnas. Seal on praegugi säilinud tema viimane elukoht, samuti on Tallinnas olemas Poska-nimeline tänav.
Meil Tartus tähistab 1920. aasta rahulepingut mälestustahvel hoonel Vanemuise tänav 35.
Tartus on viimastel aastatel püstitatud mitmeid kauneid mälestusmärke. Mainigem nendest mälestussammast Jakob Hurdale (Vanemuise pargis), Jaan Tõnissonile (Postimehe toimetuse juures), Eduard Tubinale (Vanemuise teatri ees). Tartut on nimetatud „heade mõtete linnaks". Seetõttu leian, et Jaan Poska isiku mälestuseks ja tema elutöö tunnustamiseks tuleks Tartussel püstitada Jaan Poska monument.
Monument võiks endast kujutada riigimehe büsti pjedestaalil, millel on olemas tema sünni- ja surmadaatumid, Eesti Vabariigi geograafiline kaart 1920. aasta Tartu rahulepingu järgsete piiridega, selgitav tekst kahes keeles.
Kui postsovetliku Eesti valitsus tõrgub Jaan Poska mälestuse jäädvustamiseks Tartus vajalikku raha leidmast, tuleks monumendi püstitamiseks läbi viia üldrahvalik korjandus. Loodan, et see leiab laialdast toetust.
2. veebruari võiks jäädvustada ka veel muudel viisidel. Miks mitte välja anda Jaan Poska mälestuseks esimese päeva ümbrik või postmark? Või ka alustada kampaaniat 2. veebruari kuulutamiseks riigipühaks?
Kui 1920. aasta Tartu rahuleping kehtib, siis mingit uut piirilepet Venemaaga pole Eesti Vabariigile vaja!


Jaan Poska teened olid ka märkimisväärsed Eesti-Vene piiri kinnitamise küsimustes. Fotol Vene väliskom. esindaja Litvinov ja Eesti piirivalve ülemad Eesti-Vene piiril Kamarovkas.



 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv