Kultuur ja Elu 3/2005


Kultuur ja Elu 2/2005

 

 

 

 



Narva enne sõjapurustusi. Vaade Raekoja platsile, vasakule jääb vana apteek päikesekellaga ukse kohal.

Mälestusi elust sõjaaegses Narvas

tekst: Virve Tootsi

Käimas on tuntud koorijuhi ja lauluõpetaja Heino Kaljuste, kelle elutöö krooniks on lastekoor "Ellerhein", juubeliaasta. 18. novembril täitub tema sünnist 80. aastat. Vabadussõjas sõdinud sõjaväelase pojana sirgus Heinost tulihingeline eesti patrioot, kel samuti tuli sõdida Eesti eest võõras mundris. Heino Inglismaal elav õde Virve Tootsi meenutab elu sõjaaegses Narvas ja Heino teed muusika juurde.

15. juulil 1941 vappus maa

Esimene tõsisem kokkupuude sõjaga oli meie perel 15. juulil 1941. Oli tavaline soe suvepäev, ema hakkas lõunasööki lauale panema, kui äkki kuulsime lennukite müra. Jooksime Heinoga köögi akna juurde vaatama. Nägime hulka lennukeid lähenemas, tiibade all mustad ristid. Nad lendasid madalalt otsekui meie maja suunas. Ja siis nägime, et lennukitelt kukkusid alla mustad tombud. Ei osanud kohe arvata, millega tegemist. Oli see ju esimene kord seda näha. Korraga vappus maja, aknaklaasid purunesid kildudeks. Viskusime põrandale pikali. Kui taas vaikus saabus, jooksime välja hoovi. Uusküla poolt tõusid tohutud mustad suitsusambad. Jooksime naabrite, Kuhti pere suurde kartulikeldrisse. Ei teadnud ju, kas see oli ainus rünnak. Ja siis hakkas vihma kallama. Kas oli see mingi kõrgema võimu tahe nii kustutada tulekahjud? Sadu ei olnud pikaajaline, kuid väga tugev. Ja tänu sellele kustusid paljud tulekahjud.
Järgmisena avanes uus vaatepilt. Raudtee poolt hakkas voorima suur rahvahulk, näost nõgised ja paljud haavatud. Ka meie sugulased, kes elasid otse raudtee ääres, olid nende seas. Nende majast oli järele jäänud vaid rusuhunnik. Ime, et nad eluga pääsesid. Nende kaksikud tütred olid vaid 4-kuused ja plahvatuse ajal olid nad lapsevankris, mille kate oli üles tõstetud. Küllap see kaitses neid. Näost olid nad küll mustad nagu tondid.
Järgmisel päeval kuulsime, et raudteel oli seisnud lõhkemoonarong ja selle külge olid haagitud küüditatute vagunid. Osal neist õnnestus põgeneda, osa sai surma, osa ellujäänutest võeti uuesti kinni. Tänavatel oli avanenud hirmus vaatepilt - surnud, haavatud, üksikud inimeste kehaosad. Õhusurve oli olnud tugev ja neid kaugele paisanud. Seda päeva ei unusta vist ükski narvalane.
Et mingit kaitset pommitamise eest saada, kaevasid mehed aeda varjendi. See oli nagu kartulikoobas, laeks palgid ja muld. Kas see oleks otsetabamuse eest kaitsnud, ei tea, vist mitte. Aga kildude eest kindlasti. Sellest sai meie eluase kuni 17. augustini. Elasime seal kolmekesi, sest isa oli varjul vanaema juures Sillamäel.

Vabanemisrõõm

16. augusti öösel kostis Tallinna maantee poolt põgenevate venelaste kisa ja karjumist. Hävituspataljon põletas maju. Olime kõik suuremad anumad vett täis tassinud, et vajaduse korral tuld kustutada. Õnneks ei jõudnud nad meieni. Ja siis saabus vaikus. See oli harjumatu. Ei müra, ei pommitamist. Äkki jooksid tuttavad meile teatega, et sakslased tulevad. Meie Heinoga jooksime kohe maantee äärde. Seal oli juba hulk rahvast. Nägime sakslasi tulemas jalgratastel, väsinud, kuid rõõmsad. Inimesed pildusid lillekimpe, maantee oli nendega kaetud. Olime ju terve aasta elanud hirmu all ja näinud, kuidas uus võim meie rahvast hävitas. Inimesed tundsid vabanemisrõõmu.
Isa tuli koju. Mäletan, et ema palus tal mitte enam sõjaväkke minna. Olime küllalt sellepärast hirmu tundnud. Isa lubas. Mõne aja möödudes tuli isa linnast ja ütles, et ta on jälle sõjaväelane, esialgu Omakaitses. See oli ju ta elukutse. Ja tal olid venelastega oma arved õiendada. Venelased olid maha lasknud ta venna ja meie ema onupoja Joh. Apsi, kes oli tuntud poksija.

Elu pommirahe all

Algas sõjaaegne elu. Koolid alustasid tööd. Kuna koolimajad olid muudetud sõjaväehaiglateks, toimus õppetöö teistes hoonetes. Koolis tuli käia kahes vahetuses ja ka ülepäeviti. Sellega harjuti, nagu ka sellega, et Narvat pommitati pidevalt. Pilvitutel öödel kuulsime vene lennukite uua-uuat, nägime "laternaid" või "jõulupuid", mida nad alla viskasid - see tegi öö valgeks nagu päeva - ja sellele järgnesid juba pommiplahvatused. Pommid tabasid peamiselt elamurajoone. Ei jäänud ilma ka Kadastik. Ühel ööl pommitati merelt kauglaskesuurtükkidest, sellele järgnes õhurünnak. Üks pommidest kukkus meie aeda. Kahjuks tabas teine pomm meie maja peremehe maja. Surma said ta naine ja poeg Jüri, kes oli mu klassivend. See oli hirmus öö. Aga elu pidi edasi minema.
Heino klassi asukohaks oli Suurel tänaval asuv hoone. Meie 6. klass asus Puusilla lähedal Naiskutsekoolile kuuluvas hoones. Heino õppis endiselt viiulit ja mäletan, et koos koolivenna Einar Ligemaga käisid nad ka kaugemal esinemas. Trupi koosseisus oli ka näitering proua Parvingu eestvedamisel. Ingrid Parving oli mu klassiõde. Peetri koguduse segakoor käis sõjaväehaiglates hr E. Kiviste juhatusel esinemas. Siis laulsin minagi kaasa.
Heinol oli oma toas suur maakaart seinal, kus ta iga päev lipukestega tähistas rindejoont. Esialgu nihkusid lipukesed meist kaugemale. See andis usku. Sageli läksime õhtuti linnast välja maale Pritska männiku lähedal asuvasse tallu. Seal oli ka teisi linlasi. Magasime nagu silgud pütis tihedalt üksteise kõrval.

Lahkumine, mis osutus lõplikuks

1943. aasta õppeaastat alustas Heino Tallinnas Westholmi gümnaasiumis, elades isa õe peres. Lõpetada ta seda ei saanud. Kuulutati välja 1925. aastal sündinud poiste mobilisatsioon. Teekond viis teda Poolasse, Heidelaagrisse. Ka seal tegeles ta võimaluse korral muusikaga, moodustades väikese orkestri. Olime kirjavahetuses. Sealt suunati neid Ukrainasse, kust aga õige pea Eestisse toodi. Seal oli ta ülesandeks palkade maksmine.
Narvas läks elu aga kibedamaks. Pommirünnakud tihenesid, koolitöö seiskus. Ema saatis mind Sillamäele vanaema juurde varjule. Aga sealt oli mul hoopis raskem vaadata Narva pommitamist. Narva ei olnud ju kaugel, vaid 24 km. Kartsin ema pärast ja palusin, et mind koju tagasi viiakse. Onu viiski mu tagasi koju. Mäletan, et emal oli valmistatud pruunid ahjukartulid sealihaga. See pilt on mul senini silme ees, kui ta toidu ahjust välja võttis!
Koolid alustasid jälle tööd. See ei kestnud aga kaua. Saabus teade Narva evakueerimisest. Meile anti kätte 6. klassi tunnistused, millele märgiti "Lõpetanud 6. Kl. Algkooli." Palju me seal 6. klassis siis käia saime? Aga algkool oli lõpetatud - vähemalt tunnistuse järgi.
Viimane koolipäev oli kurb. Lubasime küll kontakti hoida, kuigi keegi ju ei teadnud, kuhu läheme ja mis on meie aadressid. Keegi meist ei uskunud, et lahkumine on lõplik. Kõik me lootsime Narva tagasi tulla.
Olime emaga kahekesi. Isa oli rindel, Heino Kehras. Ei olnud mingit võimalust, et oleksime saanud kogu oma elamise - majakraami ja kõik muu sinna kuuluva - kaasa võtta. Kui onu Sillamäelt autoga meile jõudis, oli autokast inimesi täis. Ruumi jätkus vaid mulle ühes nurgas istumiseks. Ema ulatas mulle meie koolikotid, milles olid raamatud ja mõned hinnalisemad nõud. Ise lubas ta järgneda järgmisel päeval. Raske oli ju oma kodunt lahkuda. Ema jõudiski järele järgmisel päeval - soome kelguga! Sinna pani ta mõned riideesemed ja minu suure nuku. Ta ütles, et last ei raatsinud ju maha jätta! Nukk on veel praegugi alles! Sillamäel vanaema juures olime vaid paar päeva. Sinna tulid ka meie head sõbrad ja tuttavad Kadastikust. Mäletan, et istusime kõik põrandal ja laulsime "Kaugel, kaugel, kus on minu kodu!". Meeleolu oli kõigil nukker. Ja juba tuligi teade, et ka Sillamäelt peame lahkuma. Sakslased pakkusid oma veoautot, kuhu siis oma kompsukestega ronisime. Sõit läks Kohtlasse. Ema vend Paul Piller elas Kohtlas, samuti teisi emapoolseid sugulasi. Isa oli vahepeal Saksamaal haiglas olnud. Rindel olid neerud külmetamise tagajärjel haigestunud. Nüüd, tervenedes, asus ta väeosa Püssil, mitte kaugel Kohtlast. Nii sai meie pere viimast korda Kohtlas kokku. Heino sai mõned päevad puhkust ja sõitis koju. Ei osanud me veel ka siis arvata, et see oli viimane kord. Ikka püsis veel lootus. Teadsime ju, et venelased lähenevad, kuid ometi lootsime imele. Seda imet ei sündinud.

Meri oli ees

Septembris saime teada, et raudteejaamas seisab viimane rong sõiduks Tallinna poole. Polnud aega kaua mõelda. Koos ema, vanaema ja teise onuga, kes elas Kohtla-Nõmmel, läksime jaama ja algas sõit Tallinna poole. See teekond kestis 3 päeva - tänu venelaste pommirünnakutele. See oli raske teekond. Kui palju kordi tuli meil vagunist välja joosta ja raudtee heki alla varjuda. Meie ees sõitev rong sai tabamuse. Meil vedas. Jõudsime lõpuks tervetena Tallinna. Seadsime sammud tädi, isa õe, poole. Teadsime, et nad pidid laevale minema, kuid õnnetuseks toimusid kõik sündmused nii ruttu, et nad ei jõudnud oma tütart Evit maalt koju tagasi tuua.
Oli 22. september 1944. Istusime öö keldris, pommitamine oli pidev. Hommikul jõudsid venelased Tallinna. Veel ei kaotanud lootust pääseda. Istusime jalgratastele (vanaema ja onu jäid Tallinna) ja sõitsime Keilasse, kus osutati venelastele veel vastupanu, ja sealt Haapsallu. Ei olnud seegi teekond kerge. Rohuküla sadamast olid aga kõik laevad lahkunud. Meri oli ees.
Hakkasime otsima täditütar Evit, kes suvel seal vanaonu talus oli. Majad olid aga rüüstatud, küla inimestest tühi. Mure oli suur. Lõpuks leidsime ta teisest külast. Ta oli jooksnud sinna ühte tallu varju. Elasime selles talus mõned päevad. Söögi eest võtsime põllul kartuleid. Pererahvas oli lahke.
Ja siis jõudsidki venelased ka sinna meile järele. Meie jaoks oli sõda läbi. Sõitsime tagasi Tallinna ja elasime tädi juures. Kuid kus olid Heino ja isa?

Muusika päästis Heino raskemast saatusest

Heino oli kaaslastega Saaremaale pagenud, et sealt Rootsi sõita. Mindi paadiga. Öösel puhkes merel torm. Kui hommik koitis ja poisid rannajoont nägid, olid nad kindlad, et see on Rootsi rand. Aga torm oli nad Saaremaale tagasi toonud. Saatus tahtis teisiti.
Algasid Heino vangipõlvepäevad. Esialgu Kuressaares, siis Põllküla filterlaagris. Seal käisime emaga Heinole toidupakke viimas. Filterlaagrist toodi ta Tallinna Pagari tänavale, sealt saadeti Kohtla-Järve töölaagrisse.
Raskemast saatusest päästis teda muusika. Moskvast tulnud ülekuulajatele oli vaja isetegevuslaste ettekandeid. Heino moodustas poistest orkestri. Kui jõudis Heino järjekord ülekuulamisele minna, öeldi talle, et sinus on muusikat, oled kasulikum meie riigile muusikuna. Kui vabaned, mine õppima muusikat! Ilmselt peitus selles inimeses natukenegi tarkust ja inimsust.
Kuid enne oli vaja läbi elada aeg töölaagris. Ka seal moodustasid poisid orkestri. Ja juhus tahtis, et Heino kooliõde Narvast, Elsa Peetsalu (hiljem Pant) nägi Heinot ja ütles, et neil koolis (ta õpetas Kohtla-Järvel keskkoolis) puudub lauluõpetaja ja kutsus Heinot sinna tööle. Kooli direktor võttis asjaajamise enda hoolde ja lõpuks lubati Heinol päeval koolis muusikat õpetada. See kestis seni, kuni saabus teade laagrist vabanemisest.
Heino lõpetas Kohtla-Järve Keskkoolis ka viimase klassi. Siis tuli ta Tallinna, asus õppima Konservatooriumi. Sõda oli ka tema jaoks läbi.
Isast saime teate hiljem. Meie naabripoiss, Heino koolivend Uno Kuht, saatis meile Saksamaalt kirja. See oli kirjutatud saksa keeles ja mitte õige nime all. Kuid ta andis mõistukõnes teada, et meie isa pääses ja on Inglismaal. Ka temale oli sõda lõppenud.
Me olime kõik ellu jäänud. Me olime kaotanud oma kodu. Elu tuli meil kõigil alustada otsekui uuesti.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv