Kultuur ja Elu 3/2005


Kultuur ja Elu 2/2005

 

 

 

 



Vabadusristi päeva puhul välja pandud relvanäitust uudistab Riigikogu liige Koit Prants.

Tõupuhtal ansiplusel on jänese kõrvad

tekst: margit-mariann koppel
foto: aare leinpere

XXVI Vabadusristi päeval 20. augustil korraldas Haaslava vald Tartu endisele linnapeale kindralmajor Aleksander Tõnissonile 130. sünniaastapäeva peo.
On tervitatav, et lisaks "vabaduse toojatele" peetakse taasiseseisvumispäeval meeles ka neid võitlejaid, tänu kellele oli meil üldse midagi taastada. Kahju vaid, et oma suurmehi meenutatakse vargsi, "pimedas ja teki all". Valitsus dikteerib, keda ja mil moel me mälestada võime ja kus, et oleks ikka poliitiliselt korrektne. Selle taustal pole isegi üllatav, et "Taasiseseisvumise võimalikuks tegijate" ülistamisele pühendunud Eesti päevameedia ei pööranud Vabadusristi päevale mingit tähelepanu.

Rahvuslik mälukas?

Huvitav, kas lisaks lähiajaloole on ka Eesti Vabadussõda ja vabariigi loomine vaikimisi "poliitiliselt ebakorrektseks ajalooks" ja seega tabuteemaks arvatud? Kuidas muidu on võimalik, et vaikiti maha aastal 1942 Arhangelski vangilaagris surnud riigi- ja majandustegelase, Eesti iseseisvusmanifesti ühe autori Juhan Kuke 120. sünniaastapäev 13. aprillil. Kuidas muidu on võimalik, et mingit tähelepanu ei osutatud kolonelleitnant Jaan Leppa 110. sünniaastapäevale 19. juulil, mida tema kodukohas Raasiku vallas Peningis asuvas Sanglepa talus väärikalt tähistati? Oli ta ju kahe Vabadusristi kavaler, Soomusrongi nr. 2 ülem ja mees, kes viis Eesti FIFA-sse, rahvusvahelisse jalgpalliorganisatsiooni! Ka tema saatuseks oli saada mõrvatud vangilaagris, Kirovis 9. detsembril 1941. Jaan Leppa kõrvaldamise eest kandis isiklikult hoolt Boriss Kumm, kellele oli pinnuks silmas kolonelleitnandi väljaastumine Eesti Vabariigi õigusolude kaitseks ja kes lasi ta vahistada juba 23. juulil 1940. Tema mälestuseks on Sanglepa talus mälestuskivi, on loodud Jaan Lepa Sõprade Selts. Mullu ilmunud brošüürist "Kolonelleitnant Jaan Lepp" lugesin esmakordselt koostajate seast vallavanema ametit pidanud mehe nime: Toivo Veenre. Tõesti meeldiv, et Eestis on ka vallavanemaid, kes ei pea rahvusliku mälu väärtustamist tarbetuks või suisa riigivastaseks tegevuseks.
Ka kindralmajor Aleksander Tõnissoni auks tänavu 19. juunil püstitatud monument Jõhvis, mille graniitaluselt kunagine Viru rinde juht ja Vabadussõja võidu sepistajaid söakalt itta vaatab, sündis kodanikualgatuse korras. Selle tähtpäeva puhul oleks olnud enesestmõistetav, et tänavune Vabadusristi päev olnuks Tartus, mille linnapea kindralmajor Aleksander Tõnisson aastatel 1934-39 oli, kuid paraku on ürituse korraldaja Enn Voika hinnangul meie riigis "tõupuhtale ansiplusele kasvanud jänese kõrvad".
Õnneks sattus talle tol nukral ajal esimesena vastu tulema Haaslava vallavanem Jüri Raudseping, kes oli varmalt nõus peoplatsi pakkuma. Nii oligi kaunil suvepäeval 20. augustil Kurepalus vaasides 130 eestimaist "Laheroosi" roosi. Avatud oli relvanäitus. Mängis Rõngu orkester ja laulis Haaslava meeskoor. Lõõtsa tõmbas noor lõõtsakuningas Juhan Uppin. Podises hernesupipott ja särisesid grillvorstid.
Mõistagi asetati lilled ja pärjad Vabadussõjas langenute ausambale, mille nurgakivi pandi paika 1939. aasta augustis. Ajalooratas pöörles aga omasoodu ja vabadussammas avati 57 aastat hiljem, 23. juunil 1996.

Reola ime

Haaslava naabervalla Ülenurme maadel asuvatel Reola väljadel peeti 16.-17. jaanuaril 1919 maha otsustava tähtsusega madin, milles murti, nagu kirigi mälestusmärgil ütleb, vaenlase ülivõim. Ajaloolase Agu Pajuri hinnangul polnud Reolas toimunu vähem tähtis kui Paju lahing. Oli võib-olla tähtsamgi, sest just Reolas õnnestus tõrjuda oht Tartule ja läks korda haarata lõplikult initsiatiiv Eesti rahvaväe kätte. Reolas sai oma esimesed lahinguristsed Vabadussõjas ainulaadne üksus - kooliõpetajate rood, mille koosseisus ristasid punastega mõõgad nt omanimelise gümnaasiumi looja Jakob Westholm, Eesti Vabariigi esimene haridusminister, eestikeelse Tartu Ülikooli looja Peeter Põld ja arhitekt Eugen Habermann. Olles ilma lahingukogemuseta, löödi nad küll algul vaenlaste poolt taganema, kuid 17. jaanuaril tehtud vasturünnak korvas kõik. Võeti tagasi Reola mõis ja Vana Kuuste, ka punaste kätte jäänud Vene-Türgi sõjast pärit igivana suurtüki ning jätkati pealetungi lõunasuunal.

Neid oli neli

Haaslava vallast pärit Vabadussõja sangareid tutvustas Sillaotsa Põhikooli õpetaja Taivo Kirm, kellel meeldib lastele ajaloost rääkida metsas, taastatud punkris.
Eesti Vabadusristi anti kokku välja 3215 korral. 2078 risti anti välja Eesti Vabariigi kodanikele. Nende seas oli ka neli Haaslava valla meest: Eduard Luha, Eduard Tamm, Aleksander Häelme ja Arnold Manglus. Kõik nad said ülesnäidatud vapruse eest II liigi 3 järgu ristid. Tutvume nendega lähemalt:
Eduard Luha sündis 28. märtsil 1901 Haaslava vallas. Läks 18 .detsembril 1918 vabatahtlikuna sõtta, võitles 2. jalaväepolgus, sai kolm korda haavata. Oli hiljem Tartus vangivalvur ja suri 3. aprillil 1972.
Eduard Tamm sündis 22. oktoobril 1897 Vana Kuuste vallas. Astus 14. jaanuaril 1919, kui Eesti väed Kriimani vabastasid, vabatahtlikuna sõjaväkke. Hiljem asundustalu pidaja Vana Kuuste vallas. Võitles ka järgnevas suures sõjas ja langes lahingus 23. augustil 1944 Haki küla all.
Aleksander Häelme sündis 18. märtsil 1891 Ahjal. Lõpetas Vilno sõjakooli. Vabadussõjas kompaniiülem, sai haavata. Kolonelleitnant Häelme suri Venemaal Norilski vangilaagris 20. juulil 1942.
Arnold Johannes Manglus sündis 7. veebruaril 1897 Haaslava vallas. Vabadussõjas oli 2. jalaväepolgus kapral. Tema on ainus, kes sündis, elas ja suri Haaslava vallas, Unikülas 3. detsembril 1948.
Erinevatel aegadel elasid Haaslaval veel ristivennad Juhan Reinot, Jaan Murde ja August Voitk. Haaslava vallas pidas Ahjametsa talu Tartu ärimees Jaan Maim. Tema pojad Richard ja Hermann olid mõlemad Vabadusristi kavalerid.
Kõige tuntum siin elanud Vabadusristi kavaler oli sanitaar-kindralmajor Aleksander Paldrock, kes sai Vabadussõjas ülesnäidatud teenete eest Kriimani mõisasüdame ja elas aastatel 1921-1934 suviti siin. Ta oli 1920-1934 Eesti sõjaväe dermatoloog-konsultant ja samal ajal ka Tartu Ülikooli professor.
Enn Voika ei lase end kestvast ansiplusest heidutada, sest külakorras peetav Vabadusristi Päev pälvib uusi sõpru, näiteks oli oma toetusest juba teatanud Emmaste vald Hiiumaalt.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv