Kultuur ja Elu 2/2005


Kultuur ja Elu 1/2005

 

 

 

 



Rakke valla vapp.
Hõbedane teravik tähistab paekivi ja sellest toodetavat lupja ning nende kasutamist ehitustel. Rukkilille seitse kroonlehte märgivad Rakke valla moodustanud seitset mõisat. Hõbedased veepiisad osutavad valla maade paiknemisele Pandivere veemaardealal.

Rakke vald loob oma identiteeti

tekst: Margit-Mariann Koppel

Lääne-Virumaal kolme maakonna kokkupuutekohas, metsade taga ja suurtest magistraalidest kõrval asuv Rakke vald naudib iseolemist, väärtustab ajalugu, investeerib noortesse ja loob elamisväärset keskkonda.

Kohtusin Tallinnast 130 km kaugusel asuva Rakke vallavanema Andrus Blokiga Tartu Rahu 85. aastapäeva tähistamisel Vanemuise teatrisaalis, kuhu ta oli tulnud koos hulga Rakke koolinoortega. Rakke vald on üks neist omavalitsustest, kes toetavad meie ajakirja lugejatele hästi tuntud mehe Enn Voika isamaalisi ettevõtmisi. Põgusal jutuajamisel teatrikohvikus küsisin vallavanemalt, mis motiveerib teda sellistes üritustes kaasa lööma? “See on ju investeering noortesse. Nad peavad Eesti ajalugu teadma,” vastas vallavanem Blok, kes ka ise on põline rakkelane. See ootamatult eluterve vastus tekitaski lähema huvi kandi vastu, kus alustas “Kevade” kirjutamist Oskar Luts, kust on pärit muistne vanem Tabellinus, loodus- ja arstiteadlane Karl-Ernst von Baer, kirjanik ja arst Fr. R. Faehlmann, Eesti iseseisvusmanifesti autoreid riigitegelane Juhan Kukk ning õhuväe looja kindral Richard Tomberg; kus edendatakse Eesti elu, andes selles osas silmad ette suurematele ning jõukamatele paikadele.

Provintsistumise lõpp

Endine rahvaliitlane Mart Helme ütles mulle kord, et Rahvaliidus on palju rahvuslike vaadetega inimesi ja sellepärast ta sinna astus. Tegin tema jutu peale siiralt imestunud näo, kuni kohtasin Andrus Blokki, kes just selline tegusa loomuga mees ongi. Maamehena on Rahvaliidu programmilised seisukohad talle lähedased, kuid kompartei liikmeksoleku luukeret tema kapis ei ole. Enne poliitikasse tulekut olid tema kireks hoopis autod ja autosport. Poliitikasse tõi autohuvilise mehe soov teha lõpp minnalaskmisele ja Rakke valla provintsistumisele. Vallavanema ametis on saatjaks talle isa poolt eluteele kaasaantud sõnad, et kui oled midagi lubanud, siis tuleb seda ka täita.
Kirgi kütva võimuvõitluse jaoks pole eluliste, lahendamist vajavate probleemide kõrval mahtigi. Suuremad projektid saavad teoks valdade vahelises koostöös ja nende elluviimiseks ei pea kuuluma ühte suurde kolhoosi, on vabadust ja iseolemist eelistav vallavanem Blok veendunud ning meenutab, et omal ajal oli just Rakke vald see, kes maavanema kui riigi esindaja sunniviisilise haldusreformi pärast kohtusse kaebas. Kohus otsustas, maavanem küll rikkus seadust aga süüdi jääb ikkagi Rakke vald. Aga ega kaua aega ei läinudki kui tõmmati sund haldusreformile pidurid peale, lõpuks me ikkagi võitsime.
Nagu kõikjal, on ka Lääne-Virumaa keskmise suurusega Rakke valla (elanikke 2050) peamisteks probleemideks tööpuudus ja iive. Valla keskuseks on Rakke alevik (1190 elanikku), suurimad külad on Salla (146), Liigvalla (125), Tammiku (84) ja Piibe (68). Suurimaks tööandjaks on Simuna kõrtsmiku ja ärimehe Karl Kaddaka poolt 1910. aastal loodud lubjatehas, mille uhke 67-meetrine punastest tellistest korsten tema nime ning aastaarvuga on Rakke sümboliks. Tööl käimist ja töö leidmist raskendab kaugus keskustest. Tallinna suunast on sinna võimalik liikuda vaid hirmvarajaseks tõstetud rongiga või sõita üle Tartu, Paide, Rakvere või Jõgeva. Et inimestel oleks näiteks võimalik Koeru tööle sõita, lõi vald bussiliini, mida doteerib. Kui paljudele meist on pangaautomaat tavaline asi, siis Rakke inimestele ja vallavanemale on see helesinine unistus. Raha saamiseks tuleb võtta teekond nt Väike-Maarjasse. Sunnismaisestav bussiühendus on ka põhjuseks, miks võib Rakke vallas euroajastul näha liikvel külainimestele eluliselt vajalikku uunikumi nagu autokauplus ehk rahvakeeles lavka.
Selleks, et inimesed Rakke vallas elaksid, tuleb vallavanema sõnul neile luua motivatsioon ja elamisväärne keskkond, kus on oma koht ka ajalool ning kultuuril. Sellelt aluselt saab hakata kujunema ja kujundama ka oma kodukandi identiteeti.


Unikaalne jäädvustus Rakke koolimajast aastal 1903. Foto: Rakke muuseumi kogudest.

Väärtushinnangutest algab kõik

Identiteedi teema on Rakke jaoks väga oluline, sest tänu Tapa-Tartu raudteeliini ehitamisele raudteejaama ümber 19. sajandi lõpul kujunenud keskalevisse koondusid inimesed elama eri paikadest ja vaatamata ümbruskonna rikkale ajaloo-ning kultuuriloole, ei ole nad sisserändajatele tüüpiliselt osanud seda eriti väärtustada. Päris mitmed kultuuritöötajad on siit ka kohalike inimeste liigse passiivsuse ja ükskõiksuse tõttu lahkunud. Olgugi, et Rakke vald oli taasiseseisvunud Eestis esimene, kus pandi uuesti jalad alla Laulu ja Mängu Seltsile, mis oli asutatud möödunud sajandi algul kooliõpetaja Hans Jürgensi poolt.
Päratu töö Rakke vaimu- ja tarbevara talletamisel tegi kooliõpetaja ning kultuuriloolane, koolimuuseumi looja Helmut Joonuks, kes oma kirgliku harrastusega ka kooliõpilased nakatas, kuid kelle pärand jäi pärast tema lahkumist unustusse ning jõuti vanavarakrattide poolt osaliselt laialigi tassida, kuni tuntud ajaloolase Tullio Ilometsa vend Antti Ilomets selle üles korjas, arhiivi korrastas, koduloomuuseumi rajas ning Joonuksi elutööd jätkab.
Koduloomuuseumi omanikuks on Haridusselts, mille tegevust ja seeläbi ka muuseumit toetab rahaliselt vald. Mittetulundusühingute toetuseks on valla eelarves lausa eraldi rida. Rakkes tegutseb ka kultuurikeskus ja hiljuti said oma vahva paiga noored. Vaevalt, et kuskil noortekeskuses leidub nii kadedakstegevalt lahedaid graffitistiilis seina- ja põrandamaalinguid kui Rakkes. Noortekeskuse ruumid leidis ja remontis vald, kulutades selleks 80 000 krooni. Arvutid, teleri ja sporditarbed aitasid muretseda lahked sponsorid, majale elu sisse puhumine on noorte endi ülesanne. Tingimused sisukaks tegevuseks on loodud ja auvõlg valimislubaduse näol on noorte ees vallavanema sõnul täidetud. Juba selline suhtumine näitab, et vallavanema sõnad noortesse investeerimise olulisusest pole poliitiku retoorika. Selle tõestuseks on ka tõik, et Rakke vald on teadaolevalt väheseid, kui mitte ainus, kus makstakse valla poolt kinni koolitoit kuni gümnaasiumi lõpuni. Ees ootab gümnaasiumihoone kapitaalremont. Rakke vallas on kokku kolm kooli ja kolm raamatukogu ning ühe vahva eripärana selline koht nagu Külakodu, mis asub Lahus. Kokku viit küla: Nõmmküla, Lahu, Kõpsta, Piibe ja Koluvere hõlmava mittetulundusühingu Kodukülad algatusel loodud külakodus on olemas koosolekusaal, söökla ja külaelanike jaoks tähtsaimast tähtsaim – külasaun. Külakodu ehitamiseks saadi toetust SAPARDilt ning omafinantseeringu 300 000 krooni ulatuses kattis vald. Järgmise üritusena on Lahusse kerkimas uus kõlakoda.

Rakke kultuuriradadel

Endla looduskaitseala kirdepiiril ja Pandivere kõrgustiku lõunaserval asuv Rakke vald pakub silmailu ka loodusenautijatele, sest kõigi turistide, matkajate ja jalgrattakrossi sõitjate rajad viivad magnetina üksmeelselt 166,5 m kõrgusel merepinnast asuvale Emumäele. Selle 115-astmelisest ja 21,5 meetri kõrgusest vaatetornist võib heita pilgu Lääne-Virumaale, Järvamaale ja Jõgevamaale ning naabritele Avanduse, Väike-Maarja, Koeru, Jõgeva ja Torma vallale. Emumäe jalamil on ka mõnusad telkimiskohad ning vahvad puujuurikatest ehitatud matkamajad, igaüks ise kuju ja nimega. Mäe tipus olev onn meenutab välimuselt mongoli jurtat. Emumäe nimi ei tulene muide mitte linnunimest, vaid sõnast ema ja muistse pärimuse järgi sündis see mägi Kalevipoja hobuse tagumiste kapjade alt lennanud mullakamakatest, kui see parajasti ründavate huntidega võitles, sellal kui vägilane soos õiglase und magas.
Käies Rakke kultuuriloo radadel, tuleb kindlasti teha juttu tänapäevalgi elujõulisest ürgsest Tammiku külast, mis oli muistse Lammu kihelkonna Pudiviru keskus ja virulaste vanema Tabellinuse koduküla. Muistsel linnamäel on säilinud kultusekivid.
Tuntud inimestest on lisaks juba mainitud kuulsustele selle kandiga ühel või teisel moel olnud seotud helilooja Ferdinand Mühlhausen, stratonaut Ernst Birnbaum, kirjanik Marta Sillaots ja tema vend, hüdrobioloog Heinrich Riikoja, näitekirjanik Hugo Raudsepp, filmioperaator Theodor Luts, kirjanik Riho Lahi, poksija Aleksander Kõluvere, kirjanik Heino Väli, kunstnik Georgi Markelov, ooperilaulja Kalju Karask, tõlkija Mati Sirkel ja suusataja Õnne Kurg.
Ajaloo ja kultuuri väärtustamisel ning rahvuslike ürituste tähtsustamisel on vallavanem Andrus Blok oma nõu ja jõuga isiklikuks eeskujuks. Paar aastat tagasi püstitati valla eestvõttel Eesti õhuväe loojale ning pikaaegsele Õhukaitseülemale kindralmajor Richard Tombergile (6.09.1897 – 25.05.1982) tema sünnikohta toonases Simuna kihelkonnas Salla vallas mälestuskivi.


Eesti õhuväe looja kindralmajor Richard Tomberg peale Siberist naasmist.

Rakke valla kindral – Richard Tomberg

Saatuse irooniana aastal 1940 Eesti Vabariigi viimasel sünnipäeval koos Aleksander Jaaksoni ja August Kasekampiga kindralmajoriks ülendatud Richard Tomberg oli a i n u s Eesti sõjaväe kõrgemast juhtkonnast, kes punapõrgus ellu jäi. Ta arreteeriti Venemaal, 1944. aasta veebruari viimasel päeval, süüdistatuna Eesti ettevalmistamises inglastele kallaletungiks Venemaale. Peale 8 aastat kestnud eeluurimisvangistust üksikkongis mõisteti talle karistuseks traditsiooniline 25+5, kuid ta vabanes laagrist lausamnestia korras aastal 1956 kui “alusetult süüdimõistetu”. Ta tuli tagasi vaimselt muserdatuna, 40 kilo kergemana, piinamisjäljed ihul.
Koos Tombergiga vabanes laagrist ka major Döring, kes oli aastal 1940 Tartu lennuväe divisjoni ülem. Döringu abikaasa elas Rootsis. Ühel korral õnnestus Tombergil pääseda reisile Rootsi ja ta lubas kaasa aidata Döringi ümberasumiseks, mis hiljem ka korda läks. Mõned pagulasajalehed seostasid Tombergi külaskäiku “hingede püüdmisega”, milles oli tõtt vaid niipalju, et see “püüdmine” toimus teises suunas, kui nemad oletasid. Muide, laagris veedetud esimesel päeval kohtas Tomberg saunas ei kedagi muud kui Ülemnõukogu Presiidiumi esimeest Nigol Andresenit, kelle ta siiski vaatamata küürus kehale ja lahjale näole ära tundis. Siberis omandas Tomberg ka oma hilisema elukutse – ehitaja.
Võib-olla tänu pikale eeluurimisvangistusele kindralmajor Tomberg ellu jäigi, oletab pojapoeg Herki Tomberg, kellele on mitmepalgelise elukäiguga Richard Tomberg meelde jäänud ennekõike vanaisana, väga lahke ja hella südamega inimesena. Talle meenub, kui vanaisa kirjutuslaua taga istudes mõnd prantsuskeelset ajalehte luges, igal laupäeval koos vanaemaga mitut sorti pirukaid küpsetas, aga ka see, kuidas ta lapselapsega pildidoominot ladus ning kunagi ei keelanud ordenite ega aumärkidega mängida ning raamaturiiulis leiduvaid eestiaegseid raamatuid lugeda. Tol ajal oli see teatavasti rangelt keelatud kirjandus, mille olemasolustki ei tohtinud iitsatada, lugemisest rääkimata. Vanaisa unistus näha enne surma veel kord oma Austraalias elavat tütart ja tütrelapsi, ei täitunud, sest nõukogude võim ei andnud talle väljasõiduluba.
Nüüd leiab Herki Tomberg, et ta ei kujutaks ettegi, et pärast taolisi läbielamisi ning põhjustatud kannatusi pistetakse pihku mingi paber kirjaga “osvobit kak neobosnovanno osuzdjonnovo”. Ja kõik!
Mõeldes raugematu hooga kestvale diskussioonile, kummas mundris võideldi rohkem Eesti iseseisvuse eest, ütleb Herki, et kui oleks tema teha, oleks ta selle vaenukirve juba ammu maha matnud, sest sõltumata mundrist, sõltumata paiknemisest ühel või teisel pool rindejoont, oli enamiku võidelnute meeles ikkagi soov vabast ja iseseisvast Eestist.
Kindlasti on kindralmajor Richard Tomberg ka praegustele Rakke noortele eeskujuks ustava sõduri ja hea inimesena, nagu oli omal ajal neile, kes teda tundsid.

Et hästi elada, ei pea olema Viimsi vald

Elu võimalikkus maal sõltub sellest, millesse investeeritakse. Rakke vallajuhtide väärtushinnangud peaksid andma mõtlemisainet teistelegi valdadele ja ka linnadele ning kokkuvõttes meile kõigile. Heaks näiteks Rakke kõrval on Kambja, mis oma suurmehe Julius Kuperjanovi mälestuse hoidmisest rohkem hoolib kui Tartu, kuhu rahvuskangelane maetud on. Samuti võib esile tõsta Jõhvit, kus avatakse 19. juunil ausammas kindralmajor Aleksander Tõnissonile, omaaegsele Viru rinde juhile. Kurb vaid, et nii Tartu kui Tallinn oma kunagise linnapea 130. sünniaastapäeva sootuks unustasid. Kuid Tartu heaks kõneleb fakt, et linnavalitsus toetas rahaliselt Tõnissoni ausamba rajamist ning linnamuuseumis on tuleval aastal tulemas näitus. Tallinn seevastu keeldus ausamba rajamise toetamisest.
Investeeringuks noortesse on kindlasti ka Justiitsministeeriumi toel hiljuti valminud ning kinos Sõprus esilinastunud film Eestit tabanud okupatsioonidest ja repressioonidest, mis ehk aitab neil teadvustada toimunut ning õppida hoolima kättevõidetud vabadusest.
Kui ajalugu ja kultuuri ei väärtustata või neid teadmisi millekski ei peeta, võib kergesti juhtuda, nagu hiljaaegu Põlvamaal, kus harimatusest mindi kirvega sajanditepikkuse ajaloolise ja kogukondliku mälu kallale, mille kandjateks olid ristipuud. Neisse puudesse lõigatud ristid olid sinna sajandite jooksul kätkenud mälestuse igast inimesest ja külast. Need puud olid kohaliku mälu ja inimeste hingevardjad ning nende kergemeelse ja hoolimatu maharaiumise läbi kaotasime oma rahvuslikust mälust ja kultuurist midagi palju enamat, kui arvata oskame. Nii käituvad oma kultuuriga barbarid.
Perifeerses kohas asuval Rakke vallal on kestmise nimel tulnud rohkem pingutada. Kaugel metsade taga elades ei jää ju muud üle. Väiksema eelarve juures on Rakke vald saavutanud rohkem, kui mõnigi temast suurem, arvukam ja rikkam omavalitsusüksus. Millest see tuleb? “Aga võib-olla mujal investeeritakse ametnike palkadesse?” vastab elu võimalikkuses maal veendunud vallavanem Andrus Blok sellele küsimusele naljatoonil.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv