Kultuur ja Elu 2/2005


Kultuur ja Elu 1/2005

 

 

 

 Maarjamaa Rist

Maarjamaa Rist ja teisi Eesti teenetemärke

tekst: K&E
foto: Margus Koppel

Eesti Pangas toimunud näitus oli pühendatud Maarjamaa Risti asutamise 10. aastapäevale ning tähistas ühtlasi neid teenetemärke valmistava firma OÜ Miniplast Pluss 15. aastapäeva.

Uue Eesti ordeni loomise algatas 1994. aasta hilissügisel president Lennart Meri, kelle sooviks oli sellega austada "Estonia" päästeoperatsioonides osalenud Soome ohvitsere juba Soome Iseseisvuspäeval, 6. detsembril 1994. Maarjamaa Risti idee ja kujunduse lõi Vabariigi Presidendi palvel kingitusena Eesti riigile meie tuntumaid heraldikuid Priit R. Herodes, praegune Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees. Eesti rahvusvärvides teostatud ordeni kavandamisel on peetud silmas, et meile nii armsad ja omased sinine, must ja valge on samas ka Eestimaa taevase kaitsja Neitsi Maarja tunnusvärvid: sinine - Taevane Kuninganna; must - Kannatav Ema; valge - Püha Neitsi.
Riigikogu asutas Maarjamaa Risti 16. mail 1995 Eesti Vabariigi kõrgeima ordenina välismaalastele. Samal päeval alanud Vabariigi Presidendi riigivisiidil Soome andis Lennart Meri üle esimesed Maarjamaa Risti ordenid. Need olid taasiseseisvunud Eesti Vabariigi nimel antud esimesed aumärgid. Tänaseks on president Lennart Meri ja president Arnold Rüütel kokku vääristanud Maarjamaa Ristiga 588 isikut, kellel on erilisi teeneid Eesti ees. Nende hulgas on Maarjamaa Risti keti pälvinud 30 riigipead.
Maarjamaa Risti ühepoolsed katseeksemplarid tegi Tartu märgimeister Heinar Ivanov, esimesed ordenid valmistas juveelifirma Marquese. Alates 1995. aastast valmistab Maarjamaa Risti ordeneid OÜ Miniplast Pluss.

Meistrite ühendus

OÜ Miniplast Pluss juht, TPI inseneriharidusega Meelis Pääbo toonitab, et tema sihiks on teha asju mitte tänase ja homse, vaid hoopis pikema kestmise nimel. Heaks eeskujuks Meelis Pääbole on Eesti märgivalmistamise legendaarne ja reaalne suurkuju Roman Tavast, kes suutis metallehistöö alal luua Eestile maine, mis kandus üle põlvede. Meelis Pääbo peab oma firmas kõige väärtuslikumaks inimesi, kuldsete kätega meistreid, kelle oskustest ja hoolest teenetemärgid tegelikult sünnivad. Ordeni ilu taga on eelkõige meistrioskuste järjepidevus ja koolkond. Suur on vajadus selle ala õpilaste järele, kellel oleks kindel käsi, hea silm ning piisavalt nõudlikkust iseenese vastu.
Sellised meistrid, kelle hingestatud tööst sünnivad OÜ Miniplast Plussis Maarjamaa Ristid ja paljud muud aumärgid, on juveliir Marco Raud ning graveerija Olav Saaremägi. Kaunid karbid märkidele meisterdab Vambola Perdel.

Juubelinäitusel oli välja pandud põnev ja värvikas valik Kaitseväe, Kaitseliidu, Naiskodukaitse, Päästeameti, Politsei, omavalitsuste, kodanikuühenduste ja teiste organisatsioonide ja ametiasutuste teenetemärke, mida on kavandanud heraldik Priit Herodes ning valmistanud OÜ Miniplast Pluss. Nende seas võis imetleda ka Tallinna linnapea ametiketti, Tallinna Vapimärki, Tartu Tähte ja Jüriöö Suurtähte, Villem Raami Fondi auhinda ja uusimat - Robert de Caluvé rahvusvahelist heraldikaauhinda. Lisaks silmailu pakkumisele on igal näituse vitriinis lebaval eksponaadil pajatada värvide ja sümbolite keeles oma põnev lugu neile, kes seda lugeda mõistavad.
OÜ Miniplast Pluss valmistas Riigikantselei tellimusel ka Eesti esimese ordeni Vabaduse Risti näidiskomplekti, mis oli samuti näitusel eksponeeritud. Möödub ju tänavu 19. juunil 80 aastat Vabaduse Risti väljaandmise lõpetamisest.

Härrad Herodes ja Pääbo - mõlemad Eesti Faleristikaseltsi asutajaliikmed - on veendunud, et selline näitus, nagu oli ülal Eesti Panga muuseumis, ei jää viimaseks.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv