Kultuur ja Elu 4/2004


Kultuur ja Elu 3/2004

 

 

 

 



Viimase kaheksateistkümne aasta jooksul voolis Voldemar Luht sangleppa üle viiesaja tööd rügava puuhobuse, jäädvustades neis eesti rahva loo, meie talu- ja töökultuuri. Foto: Tõnis Möldre.

Hobulausuja Voldemar Luht
voolis eesti ajaloo sangleppa

tekst: Margit-Mariann Koppel

Meie parimale hobustetundjale, tänavu 21. juulil Toonelasse lahkunud Olustvere valla Rukkisaadu talu peremehele Voldemar Luhtile (85) mõeldes meenub film hobulausujast – mehest, kes mõistis kaeramootorite hingeelu ja keelt, oskas vaadata ja õpetas meid vaatama maailma läbi hobuse silmade.

Voldemar Luhti võib kindlasti Eesti hobulausujaks pidada. Hobustesse kiindus Luht juba lapsena oma isatalus, mil terve maja oli tema joonistatud hobuste pilte täis riputatud. Koos Sakala ajakirjaniku Aime Jõgiga kahe aasta eest käsitöömeistri tööviljad filmilindile vändanud Tõnis Möldre meenutab järelehüüdes 28. juulil ajalehes Sakala lugu, kuidas üks talu hobune tuli koguni Stalini lastele loovutada. See juhtus Vene baaside rajamise ajal, kui Voldemar koos isa ja hobustega Võhma tulevasel lennuväljal mullatöid tegi. Vene kindral oli soovinud osta Stalinile hea hobuse. Pärast tunti heameelt, et ilus loom kolhoosielust pääses. Ent rasketel aegadel tuli Voldemar Luhtil kui kulakuks tunnistatud pere pojal aasta aega metsavennana veeta.

Viimase kaheksateistkümne aasta jooksul voolis hr Luht Rukkisaadu talu kõrvalhoone pööningul sangleppa üle viiesaja tööd rügava puuhobuse. Selle kõrval nikerdas ta puitu ka Eesti tähtsündmusi, näiteks rahvuslipu õnnistamise Otepää kirikus ja sugulase ja riigimehe Jüri Vilmsi kõmupakkuva traagilise sõidu üle Soome lahe. Eesti tööhobust tutvustav ratsu kannab Lehola Lembitu piigiga meest. Tõnis Möldre muretseb, kas sai valmis Madisepäeva lahingu tanner. Kui nad viimati kohtusid, oli selleks tehtud kolmkümmend hobust. Üks meistri viimaseid muresid oli hool selle eest, et kindral Laidoneri ratsamonumendil hobune ikka hobuse moodi välja näeks.
Neis rohkem kui viiesajas puuhobuses jäädvustas Voldemar Luht eesti rahva loo, meie talu- ja töökultuuri. Saame oma esivanemate elu näha ja läbi elada Olustvere mõisas, kuhu need puuhobused on kavas ühtse kollektsioonina välja panna.

Ekspositsiooni kogumiseks on vaja 250 000 krooni. Sellest summast on 150 000 krooni tarvis koguda korjandusega. Idee eestvedajad kutsuvad kõiki eesti patrioote, kultuuri- ja ajaloohuvilisi ja hobusesõpru ning teisi metseene annetama raha eriarvele Eesti Ühispangas, kontole 10220039170014, mille omanikuks on mittetulundusühing Viljandimaa Turism.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv