Kultuur ja Elu 1/2004


Kultuur ja Elu 4/2003

 

 

 

 


Isamaa ja emakeel

tekst: K&E
foto: jana trink erakogu


Jana Trink.

Pärnu Aasta Naine 2003 Jana Trink korraldas koos oma juhitava erakooliga ning sõpradega 31. jaanuaril vabariikliku isamaaliste laulude päeva. Lootuses, et poetatud seemnest midagi arenema hakkab, kuulutati 24. veebruaril välja uute isamaaliste laulude konkurss. On’s kätte jõudnud äratundmine, et midagi on meie elus vajaka? Või on Euroopa Liidu lävel toimumas sisemine ärkamine? Isamaaliste koorilaulude konkursi “Armastan sind, Eestimaa” on kuulutanud välja ka Eesti Kooriühing ja Kultuuriselts Hirvepark.

Aasta 1864 kinkis meile kolm tütarlast, kolm jumaliku sädeme kandjat: koorijuhi ja helilooja Miina Härma, poetessi Anna Haava ja laulja Aino Tamme. Tänavu, üldlaulu- ja tantsupeo aastal täitub nende sünnist 140 aastat. Esimene juubilar 9. veebruaril oli Miina Härma. Kirjanik Aino Kallas on kuldse kolmiku 70. juubeli puhul välja antud raamatus “Anna Haava, Miina Hermann ja Aino Tamm” kujutanud igaüht neist metallina. Miina Hermann on: “hallsinine teras, midagi võitlusvalmit, sõjariistaks kõlvulist – julgesti võidutahtelist ja võitjat. Üks eesti ehedamaist kujudest, ilma hinge mõradeta, nagu teras ilma roosteta.”
Jaan Tõnisson võrdleb samas raamatus Miina Härmat väejuhiga: “Miina Hermannil on loomulikult kasutada kõik, mis naisel mehest enam – tundemängluse võlust kuni Eeva diplomaatiani. Ühtlasi aga iseloomustab teda võimsa mõttelennu kõrval niisugune jõuküllus ja tahtehoogsus, mis au teeks väejuhile.
Ei ole siis ime, et vägevaimad ja heroilisemad laulud viimaselt inimpõlvelt meil kuuluvad Miina Hermannile.
Vähemalt tunnevad seda ühes meie, võhikutega, suured rahvahulgad kõigil kohalikel ja üldistel laulupidudel.”

Muusikast ja inglise keelest sündis huvialakool

Jana Trink oli Pärnu poistekoori väejuht 11 aastat. Muusikapisiku sai ta Miina Härma nimelises Tartu 2. Keskkoolis, vapustavateks eeskujudeks muusikaõpetajad Kadri ja Riho Leppoja. Kadri Leppoja meenutab oma olekult ning isegi profiililt Miina Härmat. Jana oli veel kümnendas klassis kindel, et läheb edasi õppima inglise keelt, valik langes siiski Konservatooriumi muusikapedagoogika eriala kasuks. Õpingute ajal tutvus Jana oma tulevase abikaasa Elmariga, keda tunneme näitlejana, Pärnu Kooliteatri ühe looja ning suupillipuhujana. Nüüd ollakse pärnakad olnud üle 20 aasta.
Algul töötas Jana muusikaõpetajana ning koorijuhina. Aga inglise keel ei andnud rahu. 1989. a alustas ta tööd esimeste inglise keele rühmadega, metoodiliseks eeskujuks Miina Härma kooli inglise keele õpetaja Tiiu Loko ja tema unustamatu mänguasjade kapp. Jana töötas inglise keele õpetajana ka Pärnu Ühisgümnaasiumis, andes samal ajal eraettevõtjana inglise keele ja klaveritunde ning juhendades muusikaringe. Kõrvaline pool muudkui paisus. Kasvas kõik see, mille poole ta oli pürginud. Jana tahtis kooli, kus hindeid ei panda, kus lapsi ei mõõdeta, kus igaüks teeb täpselt nii palju, kui jõuab ja tahab. Nii hakkaski huvialakool välja kujunema. Praegu tegutsevas Jana Trinki Erakoolis on üle 600 õpilase, noorimad kahesed, vanimad kuuekümnesed. Võõrkeelte, kunsti- ja muusikaosakonna kõrval tegutseb ainesõprade osakond, mis on Jana arvates eriti vahva leiutis. Ainesõbrad on nii need, kelle jaoks koolimatemaatika on liiga lihtne kui ka need, kes vajavad abi. Et aidata, on vaja õppeainega esmalt sõbraks saada.
Aasta Naiseks valimise üle on Jana Trink uhke sellepärast, et näeb selget märki kolmele tendentsile. Esiteks see, et Pärnus väärtustatakse haridust. Teiseks see, et väärtustatakse ettevõtlust ja just väiksemat sorti äri. Kolmandaks – et tunnustatakse naisi.

Oma kultuuri tundmine on lisaväärtus, mida südames kanda

Inglise keele õpetajana peaks Jana Trinkil olema hea meel, mida rohkem lapsed võõrkeelseid filme vaatavad ja mida paremini inglise keelt räägivad. Aga praegu Euroopa Liitu minnes on tema meelest õige aeg säilitada uhkust ning tunnetada, et jah, olen eestlane. Et eestlane ongi lugupeetud rahvus Euroopas. See ei tähenda, et peaks olema kellestki parem või halvem. Aga nagu haridus on üks killuke varandust, mida miski, ükski riigikord ega keegi vägivaldselt ära võtta ei saa, on ka see, kui inimene tunneb oma juuri, lisaväärtus, lisasära, mida südames kanda. Kui juured ikka tugevasti maa sees ei ole, jääb taim kiduraks. Hingeharidus on meil väga kehval järjel. Tihtipeale tundub, et isamaalised üritused lähevad võltspaatosega ja vahel suisa läägusega käest ära. Siit ilmselt põhjus, miks need noortele korda ei lähe. Sellepärast tekkis tahe teha midagi, mis oleks loomulik, et ei peaks n.-ö tühja mulli puhuma.
Ajendiks oli ka möödunud kevadel toimunud huvialakooli lõpuaktus Pärnu kontserdimajas, kus tekkis küsimus, kas tuua huvialakooli lõpuaktusele ka eesti lipp? Jana Trinki seisukoht kõlas kaljukindlalt: toome igal juhul. Kuid kõlas ka hääli, et milleks? Kui inimene nii küsib, on miskit valesti. Mõnikord ei laulda kahjuks meil isegi koolis hümni, sest klaver on kehv ning kõik ei laula nii, nagu plaadi pealt tuleb. Aga Jana tahaks küll, et oleks samamoodi, nagu tema vanaisa austas oma naist. Kui oli vanaema sünnipäev, tõmmati majale lipp üles ja taat laulis sünnipäevalaua otsas hümni. Seda ei pea sugugi alati laulma kontsertettekandes, vaid südamest, mõnusalt. Sooviks väga, et ka meie jõuaksime sinnamaale nagu taanlased, norralased ja rootslased, kes ka laste sünnipäevatordi oma riigilippudega ära kaunistavad. See kõik on väga loomulik ega ole mingi poliitiline manifestatsioon.

Küll on tore, et me kokku saime

Otsustati võtta maakonnad ja paar suuremat linna ja vaadata, kas saadakse Eesti ära kaardistatud. Tutvustavad tekstid saadeti maavanematele, haridus-ja kultuurijuhtidele ning paluti leida kontakt isik, kellega edasi suhelda. Pooltest kohtadest tuli vastus kohe, aga oli ka selliseid vahvaid kohti, kust pole siiani ühtegi vastust laekunud. Ometi saadeti kirjad ametiasutustesse, mitte metsapostkasti.
Kohale tuli 16 esinejat. Jana Trink arvab, et üleskutsele reageerisid need muusikaõpetajad, kelle jaoks see teema on samuti tähtis. Esinejad olid avara silmaringiga, palju näinud ja hea haridusega lapsed, kes teavad ja tunnetavad põhiväärtusi. “Üks asi, mis tegi südame soojaks, oli see, kui üks esinejatest – noormees, keda nägin elus esimest korda tol tuisusel laupäeva hommikul, tuli kontserdi lõppedes minu juurde, võttis ümber õlgade kinni ja ütles, et küll oli tore, et me kokku saime!” annab Jana Trink pildi kodusest ja soojast õhkkonnast.
Avakõne pidas Pärnu Aasta Õpilane Marta Pulk, kes kõneles südamest, mida asjast arvab. Kontsert lõppes hümniga, ühislauluna. Laval laulsid kolm põlvkonda.

Tahaks anda igale lapsele uue eesti laulu

Ega isamaalisi laule meil eriti palju olegi. Viimased laulud on Jana Trinki kursusevennalt Alo Mattiisenilt, Tõnis Mägilt, Rein Rannapilt ja Rene Eesperelt. Omaaegsed pehmekaanelised noodid on ribadeks lauldud. Uusi ei ole märgata. Et laulukonkursi tegemiseks on õige aeg, kinnitab see, et hakati otsima ka isamaalisi koorilaule. Pärnu linn otsib omale marssi ja Saaremaal juba korraldatakse Saaremaa-teemaliste laulude võistlust. Korraldajad soovivad, et konkurss oleks avatud ja võimalikult laiapiiriline. Laulud peaksid olema valmis augustiks ja zhüriile jääks kaks kuud aega neid läbi vaadata. Jana Trink unistab, et saaks saata kirja nt Mari-Liisile Põlvamaalt, et meil on siin üks vahva laul, kas oleksid nõus sellega kontserdil esinema. “Tahaksime niisugust lõikust, et saaks ikka igale lapsele uue eesti laulu anda. Ürituse kuupäev sobib ilusti Tartu Rahu aastapäeva ette.”

Austagem eesti ema

Marie Reisik kirjutab juba seitsekümmend aastat tagasi välja antud raamatus, et vabadusvõitlejate haua kõrval peaks olema ase ka tundmatule eesti emale. Oma lapsi ja oma rahvast rohkem kui iseennast armastanud eesti emale, kes läbi sajandite truult on hoidnud ja põlvest põlve edasi pärandanud meie rahva suurima varanduse ja kindlaima vabaduse pandi – eesti keele ja eesti rahvaluule.
Tunnustust vääriva ilusa algatusega on tuletungla võtnud ka Jana Trink. Jätkuks temal ja kõigil meil selle hoidmisel jumalikku sädet.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv