Kultuur ja Elu 1/2004


Kultuur ja Elu 4/2003

 

 

 

 



Ralf Kaup 1996. aasta suvel Lagedil muuseumis marssal Rommeli armee ratast proovimas. See mootorratas sattus Narva rindele, siis sai selle võidusõitja Rinaldo, kelle käest ostis selle “Kalevis” mehhaanikuna töötav Freddy Lepp.

Ralf Kaup

tekst: MARGIT-MARIANN KOPPEL
fotod: ralf kaup erakogu

14. veebruaril sai 75. aastaseks Eesti Vabadusvõitlejate Tallinna Ühenduse Põhja piirkonna esimees, Valgeristi medali kavaler Ralf Kaup, kes nooti tundmata on loonud laulud Piirivalvuritele ning Kaitseliidule ja marsid Vabadusvõitlejatele ning noorkotkastele. Südameasjaks on ta võtnud Vabadussõja monumendi püstitamise Tallinnasse.

“Ülikool annab pool inimest, teise poole annab eluharidus,” ütleb Ralf Kaup. Eluharidus on lastekodus sirgunul kõva. 40 aastat hiljem kirjutas ta mälestused memuaarideks, kokku 10 kaustikut, igaühes 192 lehekülge. Selles töös oli tagantõhutajaks Sakala kaitseliitlaste ajalehe Oma maa tegija Priit Silla.

Me ei olnud lapsed, vaid sõdurid

Isa ei ole Ralf näinud. Emapoolsed geenid on Saaremaalt, Pihtla vallast. Ema oli pärit 9-lapselisest perest, kus kasvas 7 tüdrukut ja 2 poissi. Seal Kiili talus veetis Ralf ühe ilusa suve, 1935. aastal. See on eredalt meeles, sest lehmad olid linnapoisi jaoks hirmsad elukad.
Ralf oli soovimatu laps. Hiljem sündis Ralfile poolõde, kuid ema uude perre Ralf ei mahtunud. Tallinnas, Järvel elav tädi, kellel endal lapsi polnud, pidas Ralfiga sidet. Tädi mees oli usklik, kuid Ralf ei usu, et ta jumalat kartis, sest soovis alati, et tädi poisi minema saadaks.
Esimene mälupilt on Ralfil ruumist, kus olid tädi ja ema ning käis kauplemine. Toas olid valgete tekkidega kaetud voodid, korrapäraselt reas. Kaheaastane poiss hakkas taipama, et sinna ta jääb ja mõtles, et kui voodites on niisugused väikesed, nagu tema ise, siis ei ole väga viga. See oli Jaan Poska nimeline lastekodu, mis asus ühes vanas majas Lutheri vabriku kõrval.
Kooliealiseks saades viidi Ralf Martin Lutheri nimelisse lastekodusse, mis asus aadressil Tartu maantee 62. 1937. aastal sai Ralfist koolipoiss. Sellest kooliajast on jäänud kõige paremad mälestused. Iga esmaspäeva hommikul oli koolis aktus, kus lauluõpetaja Leinus tõstis pisikese hallide kaantega brošüüri ja ütles: „Teate, poisid, need isamaalised laulud, mis nende kaante vahel on, peavad kõik igal poisil peas olema.“
Enne lastekodust lahkumist pidi leerist läbi käima. Leer peeti Jaani kirikus. Tüdrukutele õmmeldi valged leerikleidid ja poistele mustad ülikonnad. Leeripäeva hommikul tehti väravad lahti ja nurga peal seisid mustad taksod, millega sõideti kirikusse. Pärast toimus lastekodus leeripidu, mida võiks praegu lahtiste uste päevaks nimetada, sest igaüks võis sisse astuda.
Kellel oli õppimisega probleeme, pidi elama lastekodus veel kaks aastat ja tööl käima. Palk pandi hoiuraamatusse arvele. Kui aeg täis, saadeti poiss juhataja poolt ellu sõnadega: “Me oleme püüdnud sinust teha inimest. Nüüd lähed ellu ja ära tee meie majale häbi.“ Lisaks riietusele anti kaasa tekid, padjad, linad ja muu iseseisva elu alustamiseks vajalik kraam. Seda kõike tegi Eesti riik.

Välkude periood algas

1940. aastal löödi lastekodu majast välja ning venelased sisse. Grupp poisse, ka Ralf, saadeti Riisiperre, mis ei olnud heas kirjas sealse türannia tõttu väiksemate üle. Ühest kohast ümbertõstmine oli väga vastukarva ja Riisiperet ta omaks ei võtnud. Sellest päevast hakkasid välgud sähvima. Kuuldes jutte poistest, kes olid lastekodust varvast lasknud, mis oli Ralfile täielik uudis, hakkas erakordselt väikest kasvu poiss kasvama. Algas kahevõitlus, kes keda? Sügisel põgenes ta lastekodust 5-6 korda. Olles elanud ja kasvanud suletud keskkonnas, oli iga kord omaette seiklus, kus üht-teist sõltus ka endast.

Ka surnud sõdur laseb veel

Lõpuks keelduti Ralfi rohkem Riisiperre võtmast ja ta määrati Tallinna 4. Lastekodusse, mis asus Nõmmel, Kase tn 12.
Kui hakkas sõda, tuli keegi karjapoissi otsima ja Ralf läks, et vahetada keskkonda. Siin sai ta oma esimesed tuleristsed.
Saksa väed jõudsid Rannamõisasse 27. augusti pärastlõunal. Ralf oli keset lagedat välja ja vaatas, kuidas venelased haavatuid vedasid. Järgnes ligi pool tundi vaikust. Ühel pool välja oli Vääna poolt tulev maantee ja teisel pool võsa. Üksik mootorrattur sõitis kaldale ja tagasi. See oli esimene sakslane. Peagi hakkas majade vahelt tankide rivi välja venima. Hilisem pioneerilaager oli paksult vene sõjaväge täis. Venelased olid ennast võssa rünnakuks valmis sättinud. Kui tankid olid jõudnud 30-40 m venida, läks lahti: parts!, parts! parts! Lahing oli täies hoos ja Ralf kahe tule vahel! Lage väli oli nii sile, et ei kivi ega põõsast, mille taha peituda.Vähemalt 4 tundi kestnud lahingu lõpetas pimedus. Keegi hüüdis. See oli talu vanaperemees. Talu oli venelaste poole peal ja talurahvas arvas, et ega sakslased enam julge tulla ja oma naiivsusest saatsid poisi sinna tagasi! Seekord hoidis Ralf end majade ligi ja varjus koos Tabasalu elanikega kartulikeldrisse.
Kui ta on vanadelt sõduritelt küsinud, kas surnud sõdur laseb veel, siis mõtlevad paljud, et miks selline küsimus? Aga kui lahing oli läbi, seisis grupp külainimesi kiviaia ääres ja ajas omavahel juttu. Ralf läks nende juurde. Üks madrusemundris mees oli pikali maas. Dokumentidest selgus, et oli lätlane. Madrus oli saanud surma juba õhtuse lahingu ajal. Hommikul tulnud külamees ja näinud, et mees maas ja püss käes. Läks püssi ära tõmbama, kuid madruse sõrm oli trikli peal. Nii kui püssi sikutas, käis pauk ja külamehel kuul jalast läbi.


Kodukaitse putši ajal Piusa piiripunktis Eesti-Vene piiril valvamas, 17- 24.08.1991. Vasakult teine Ralf Kaup.

Atškoo pommiragina saatel

1943. a lõpul tõsteti õpilased Pargi tänava koolist välja ja sellest tehti sõjaväe haigla. Käidi erinevates koolides ja lõpuks kohtade puudusel hakati koolis käima üle päeva. Koolipoisi unistus! Ühel vabal päeval kohtas Ralf Tõnismäel üht Riisipere poissi, kes oli Omakaitses. Ralf vaatas, et küll on kõva poiss ja otsustas ka proovida. Kino Kungla teisel korrusel oli Omakaitse staap, kus teda võttis vastu hr Tinn. Ralfist sai käskjalg, kelle ülesandeks oli kutsete ja kirjade kohale viimine. Kokku oli virgatseid neli.
Meelde on jäänud 1944. aasta. Oli Narva pommitamine ja käis jutt, et Tallinnale on iga päev rünnakut oodata. Trehvas nii, et 9. märtsil oli Ralfil Omakaitse päev, kuid kutsete viimist ei olnud. Istuti laua taga ja mängiti kaarte, atškood. Mäng käis saksa pennide peale. Kaart jooksis hästi ning pennide hunnik oli Ralfi ees kõige suurem. Umbes pool seitse õhtul anti õhuhäire ja pommirahe hakkas tulema. Ümberringi ragises ja mürises, kuid neli kutti istus laua taga nägudega, et mis teisel pool seina toimub, neisse ei puutu. Kino all oli varjend ja Ralf ning küllap mõni teinegi mõtles, et oleks aeg varjendisse minna, aga keegi ei ütelnud seda välja, sest kes tahtis olla see kõige arem? Kõik tahtsid kõvad kutid olla. Järsku läks uks lahti ja Tinn käratanud, et kuradi poisid! Iga moment vajume kokku ja teie mängite kaarte! Marss alla!
Esimene rünnak lõppes kella 11 paiku ja pilt, mis avanes, oli ootamatu. Tõnismäelt alla vaadates, nii kaugele kui silm ulatus, oli üksainus tulemeri. Linn oli üleni suitsu sees. Ralf läks Nõmmele. Varahommikul, poole nelja paiku hakkas uus rünnak. Hommikul läks Ralf linna ja nägi, kuidas kino Kungla aknast leegid välja lõid. Kinosaal oli pihta saanud ja ilus aeg lõppenud.

Sirgjoonelisuse eest preemiareis Koluverre

Nõmme lastekodu evakueeriti Riisiperesse, kus Ralf sai olla kuni 1945. aasta vana-aasta õhtuni. Osa halva käitumisega poisse oli juba viidud huvitavasse ja omapärasesse kohta nimega Koluvere.
Riisipere juhataja Unt löödi minema ja asemele toodi üks punane Vares, Venemaalt, nelja lapsega. Tema kõige vanem poeg Enn istus Ralfi ees. Enn oli hea poiss ja lugeja. Küsis ükskord, et kas on midagi lugeda anda? Eelmisel suvel oli Ralf kuskilt onnist leidnud raamatu “Isade maa”, kus isa, poeg ja pojapoeg olid Vabadussõjas. Ralf ütles Ennule, et jah, on küll, aga ega sinule või siis iga raamatut anda. “Mispärast?” küsis Enn. “Sa viid vanamehe kätte,” ütles Ralf. Enn ütles, et teab küll, kuidas isa sõimatakse, aga on siis tema ise kellegi peale kaevanud? Ralf nõustus raamatu andma juhul, kui Enn selle tagasi toob, sest ega pojal maksa selle vankri ette asuda, kuhu vanamees ennast passitas.
Õhtuti lugesid lapsed raadiotoas igasugust kirjandust, kus olid ka Stalini ja Lenini pildid sees. Kuid magamamineku järel oli hunnik puruks kistud brošüüre.
Enn andis raamatu pärast läbilugemist saalis tagasi ning soovitas ära minna, enne kui vanamees nägema juhtub. Vanamehe tuba oli aga kõrval ja ta nägi Ralfi, raamat kaenlas. Käskis ette näidata, võttis raamatu ära ning läks minema. Ralf mõtles, kuidas kätte maksta. Seinal ilutses Stalini pilt, spontaanselt tõmbas ta pildi maha, ribadeks. Kaks poissi juhtusid nägema ja üks neist läks pärast veel seda käppima. Seda silmas üks pioneer, kes jooksis juhatajale ütlema. Poiss võeti ette ja ta tunnistas, et mitte tema ei tõmmanud pilti puruks, vaid Ralf. Kolm õhtut pinniti, miks? Ralf vastas, et tuli tuju ja tegi. Selle tembu eest tehtigi sõit Koluvere lossi. Kasvataja soovitas küll juhataja ees vabandada, aga Ralf ütles, et aga see ei olnud ju õnnetus, see oligi niimoodi mõeldud. Kasvataja sõnul lendas Ralf Koluverre liigse sirgjoonelisuse pärast. Ralfi vastus oli: “Liiga sirget joont ei olegi olemas. Ta on kas sirge või kõver.”
Koluverre sõit ei olnud Ralfi jaoks represseerimine, vaid premeerimine. Kui pannakse mõisast lossi elama, siis sinna ei saa mitte igaüks. Sinna saavad ainult teenelised. Sõbrad olid juba ees, kõik head eesti poisid.
Ralf Kaupile on omane seiklusvaim ja kihk ennast proovile panna. Ka Koluverest lasi ta proovi mõttes jalga. Puhtast huvist, kas see on võimalik. Oli, koguni kahel korral.
Koluvere lossi tehti 1947. a aprillis noortevangla. See, mis järgnes, oli kõige jubedam ajajärk.


Piirivalve 77. aastapäeval 29.10.1999 annab teenetemärgi Ralf Kaupile üle viitseadmiral Tarmo Kõuts.



Kus öö tabas, seal oli öömaja

Osa poisse toodi Tallinnasse Vineeri- ja Mööblivabrikusse kooli, teised viidi Pärnusse suusavabrikusse ja Ralf jäi ainsana maha. Vabrikus varastati ta paljaks. Asjad viidi täikale, sest laisad poisid tegid nii raha. Ralf keeldus sellistega ühest mollist söömast ja kolmeks kuuks sai temast tänavapoiss.
Üksindus ja teadmatus vaevasid rohkem kui vaevatäid ja nälg. Päästjaks sai Nõmme Apteegi tänava lasteaiajuhataja, kes Ralfi 1942. a suvel mehe vanemate tallu karjaseks oli palganud. Kui naine ukse lahti tegi, oli esimene küsimus: mis sinuga juhtunud on? Ta saatis Ralfi tuttavasse talukohta Pärnumaale. Talvel tuli Ralf tagasi linna ning tal õnnestus saada Toiduaineteministeeriumi vabrikukooli, kus õppis kaks aastat montaazhilukksepaks.
Töömeheelu tuli alustada ööbimistega garaazis, kivivalamisekuuris ja köögis, kuni minister Lembit Lüüs talle ühiselamusse koha muretses. Mõne kuu pärast tuli sõjaväekutse. Sõjaväeteenistuse ajal kulusid poisikesepõlves Riisipere rabas lahingutest mahajaäänud laskemoonaga tehtud harjutused marjaks ära. Ralfi suhtumine oli: mina ja punaväelane? Nalja teete?
Ralf tahtis tööd, kus oleks tegevust. Ararati ekspediitorina pälvis ta hüüdnime “konjakikuningas”. Siis avanes võimalus minna ilma vaatama. 15 aastat sõitis ta mööda Venemaad, vedades tõuloomi ning kalakonserve. Need reisid, kus sündisid ka paljud luuletused, on väärt omaette lugu. Venemaalt tulles heitis Ralf alati esimese pilgu Toompeale – ikka lehvis punalipp. Aastal 1991 sai välkude aeg ümber. Allaandmise momenti ei tekkinud sel perioodil aga kordagi.

Elu tähetund. Vabaduse retk: Tallinn – Vilnius

Kodukaitse liikmena sattus Ralf Kaup valvama nii Kadrioru lossi kui Eesti majanduspiiri. Kuid senise elu tähetunniks loeb ta koos Ameerika leedulase Paulius Klimasega jalgsi tehtud 600 km pikkust Vabaduse retke Tallinnast Vilniusesse 14.05.-14.06.1991. Leedulastele oli Klimase tulek Kristuse ülestõusmisega samaväärne. Oma tähetunni võlgneb Ralf saatuslikule eksitusele.
Teelesaatmise tseremoonial Toompeal oli viimaseks kõnelejaks rahvarindelane, kes teatas, et eelmisel päeval oli üks mees Rahvarindest käinud teatamas, et läheb leedulasega kaasa. Ralf oli kaitsevärvi riietuses, käes väike rahvuslipp, peas Kodukaitse müts. Sündiski saatuslik eksitus – kõnemees arvas, et mees, kes kaasa läheb, on Ralf. Ralf leidis, et ainult üks kord elus naeratab inimesele selline õnn.
Seegi retk, mille jooksul avaldusid üllatuslikult seni varjul olnud oraatorivõimed, on memuaaridesse talletatud.

Minust oleks võinud saada dirigent

Kergema vastupanu teed minek on kui reetmine. Kui oled võimeline ja sinuga arvestatakse, ei ole õigust lüüa käsi püsti. Sellest ja sissekasvatatud kohusetundest lähtuvalt võttis Ralf vastu ka EVTÜ Põhja piirkonna esimehe koha.
Peagi oli loodud Vabadusvõitlejate marss. Poolikut tööd pole mõtet teha ja nii luuletas ta viisile ka sõnad. Kaasvõitlejad Elmar Kasesalu ja Erich Einlo kutsusid ta kord ansamblisse akordionit mängima. Iga 2 nädala tagant 8 aasta jooksul esineti Piirivalve Ohvitseride majas. Piirivalve 77. aastapäevaks sündis piirivalvurite laul.
“See, kellel pole fantaasiat, laule luua ei saa,” öelnud kord muusikust tütar, kes makile lindistatud lood nootideks kirjutab.
“Looja ei vali, kas inimene, kelle pähe ta helid paneb, nooti tunneb või mitte,” ütleb mees, kes südames tahtnuks olla dirigent. Vahepeal on laekunud uus tellimus – laul meremeestele.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv